Başkan Demir, başarısız olmaları için çalışıldığından yakındı

Kategori: ARDAHAN GAZETESİ Güncelleme: 9.09.2020 11:57:16 Toplam 12762 defa okunmuştur.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, basın mensupları ile yaptığı toplantıda, başarısız olmaları için çalışıldığından yakınarak, “Seçim bitmiş, 5 sene sonra ki seçim için Belediye Başkanını nasıl durdururuz diye uğraşıyorlar. AK Parti demiyorum, AK Partili Belediye Meclis üyeleri siyaset biter bitmez beş sene sonra ki seçim için kavga ediyorlar.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, basın mensupları ile yaptığı toplantıda, başarısız olmaları için çalışıldığından yakınarak, “Seçim bitmiş, 5 sene sonra ki seçim için Belediye Başkanını nasıl durdururuz diye uğraşıyorlar. AK Parti demiyorum, AK Partili Belediye Meclis üyeleri siyaset biter bitmez beş sene sonra ki seçim için kavga ediyorlar. Yani ben bu belediyeyi başarısız yapayım, bu belediye başkanı başarısız olsun. Seçim biter bitmez bu tür şeylerin olmaması lazım. Ardahan´a hayırlı olan şeye evet, hayırsız olana hayır verirsin. İlimizde iktidarın Milletvekili var, ondanda faydalanmamız lazım. Kimseyle kavga etmek gibi bir lüksüm yok. Ben Ardahan´ın sorunlarını çözmek üzere geldim. Arkadaşlarımız yaptıkları işin politik olduğunu düşünüyorlar. Bu politika değildir, politika halka hizmet etmek için bir araçtır. Biz eğer birilerinden icabet alarak plan ve projelerimizi uygulayacaksak bu işe girmezdik. AK Partili Belediye Meclis üyeleri Bakanlığın bir tane ambulans vermemesi için 6 ay uğraştılar. Hâlbuki onların yardımcı olması lazım. Böyle Ardahan sevdalısı olmaz. Bütün herkesin söz konusu Ardahan´ın sorunları olduğu zaman siyasi şapkalarını bir kenara bırakmaları lazım. Ben bir buçuk yıllık görevimde ilimizin devlet temsilcisi Valimizle, iktidar Milletvekilimizi elinde Ardahan´ın 10 tane dosyasıyla Cumhurbaşkanının karşısında görmeyi beklerdim. Olmaz bu, kimse kimseyi sevmek zorunda değil, herkes Ardahan´ı sevmek zorunda. Ardahan olmazsa ne Vali olur, ne Milletvekili olur nede Belediye Başkanı olur. Lütfen herkes bir sonraki adımını düşünsün. Burada doğan bir çocuk işi diğer illerde arıyorsa bilin ki göçü durduramayız. Vasıfsız bir çocuğa bile burada nasıl iş sağlayabiliriz dememiz lazım. Yöneticiler olarak onlara ufuk açmamız lazım. Bu sorumluğu almışsak gerekeni yapmalıyız. Ortada ortak bir başarısızlık var. 186 binden 97 bine düşmüşüz. Kimse bunu düşünmüyor. Her şeyi bir kenara bırakıp el birliğiyle çalışmamız gerek. Ardahan ellerimizde eriyip gidiyor, kimsenin umurunda değil. Biz vicdanlı Ardahanlılar olarak bu erimeyi durduracağız. Çünkü Ardahan hepimizin” beyanında bulundu.

 

Ekonomide olumsuz bir sürecin yaşandığını belirten Başkan Demir şöyle devam etti, “Ülkemizde AK partinin geçirdiği 18 yıllık dönemde herhalde son 3-4 yıldır ki ekonomide ki daralma daha önceki yıllarda yoktu. Bilançolara ve İller Bankasından gelen ödeneklere bakıyoruz. İlde ki ekonomik kaynakların bütçeye yansıması ve vergilerin toplanmasında biz 3-4 sene önceki gelirlerin yarısından daha az gelirimiz var. Bu kaynaklarla belediye hizmetlerini aksatmadan sürdürmeye çalışıyoruz. Pandemi dolayısıyla tıkanmalar oldu. Bu süreci öncelikle sağlığa vererek inşallah Ardahan´ımız, ülkemiz ve dünyamız bu husumetten bir an önce kurtulur. Biz bütün olumsuzluklara rağmen görevimizi arkadaşlarımızla birlikte yapmaya devam edeceğiz. Pandemi dolayısıyla bütün dünya sekteye uğradığı. Bu süreçte, şehrimizde herhangi bir tıkanıklık yaşatmadan, ilimizin asgari ihtiyaçlarını eksik etmeden atlatmalıyız. Yeni bir borcun altına girmeye gücümüz yetmiyor. Belirli aralıklarla diğer illerimizde ki tecrübeli belediye başkanlarımızla toplantılar yapıyoruz. O büyüklerimizden aldığımız tecrübelerle ilimizi butik bir il, sorunsuz alt yapısı olan bir il yapmayı planlıyoruz. Göreve geldiğim andan beri işsizlikle ilgili ciddi çalışmalarım var. Tekstil ile ilgili bazı projelerimiz var. Yeni kurduğumuz tekstil fabrikamızı iyi işletmecilerle arttırarak devam ettirebilirsek diğer mahallelere de birkaç tane yapıp bu işsizlik sorununu çözmek istiyoruz. Benim hayalim 1-2 yıl içerisinde Ardahan merkezde istihdam sağlamak. Şehir alt yapısını daha modernize, kura vadisini daha yaşanabilir keyifli bir hale getirmek. Şehrimizi kuraya doğru çekmeyi düşünüyoruz. Bunun içinde yeni belediye hizmet binamızın da kura nehri kenarında olması lazım. Biz kurayı biraz öksüz bırakmışız, buda bizim zararımıza. Kuraya daha nazik davranacağız, onu daha ön plana çıkartacağız. Gürcistan´ın başkenti Tiflis yapmışsa biz neden yapmayalım. Kurayı birazcık daha sevmemiz ve Kurayı Ardahan´ın nişanı haline getirmemiz lazım. Bunun için, önümüzde ki günlerde bir basın açıklaması yaparak Cumhurbaşkanımızın diğer illere yapmış olduğu Millet Bahçesinin, bizim ilimizde de bir an önce başlatılmasını isteyeceğiz. Millet bahçesi oraya inşa edilirse Ardahan´ın marka değeri ikiye katlanacak.

Başkan Demir, Ardahan´da yakın zamanda uygulamaya konulacak olan yeni trafik düzeniyle şehir trafiğinin daha çağdaş, daha modern, daha hızlı ulaşım sağlanacağını ifade ederek, Ardahan´da yakın zamanda uygulamaya konulacak olan yeni trafik düzeniyle şehir trafiğinin daha çağdaş, daha modern, daha hızlı ulaşım sağlanacağını söyledi.

 

Ardahan trafiğinde ki yeni dönemin ayrıntılarını açıklayan Başkan Demir, “Göreve geldiğimiz zaman trafik akışıyla ilgili başlatmış olduğumuz çalışma vardı. Bu çalışmayla birlikte, trafikte gidiş, dönüş, park yerleri ilgili düzenleme de sona geldik. Maalesef şuan şehrimizde trafik akışı ile ilgili bir düzen yok. Şehrin trafiklerini, ulaşımını, otoparklarını planlayan profesyonel, bu konunun uzmanı bir firmayla çalıştık. Proje çalışması tamamlandıktan sonra, il trafik komisyonuna belediyenin teklifi olarak sunduk. Trafik komisyonunda kurul üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Uygulamayı belediye olarak biz üstlendik. Şuan levha ve levha direkleri yerleştiriliyor. Değişime uğrayacak trafik akışında olumsuzluğa herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için tüm tedbirleri alacağız. Uygulamaya geçtikten sonra gözetleme süremiz olacak. Şehrin trafiğinin daha çağdaş, daha modern, daha hızlı ulaşım sağlayacak bir proje olduğuna inanıyorum. Özellikle kongre caddemizde trafik akışı, park konusu ve yaya geçidi noktasında ilkel bir görüntü var. Direklerimiz dikildi, tabelalar asılıyor, yol çizgilerini çizdikten sonra afişlerimizi asıp start vereceğiz. En işlek cadde olan Kongre caddemiz İş bankasından Atatürk heykeline kadar tek yön olacak. Yolun sağ tarafına asla park yapılmayacak. Yolun sol tarafının bazı bölümlerine dikine park yapılabilecek. Bu bir yeni anlayış, belki itirazlar olacak alışkanlıklar değişeceği için. Ama en kötü plan plansızlıktan iyidir. Onun için her anlamıyla kent alt yapısına kavuşturmak zorundayız. Yeni trafik düzenimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Kars bölge müdürlüklerinin Ardahan´la ilgili projelere önem vermediklerini aktaran Demir, Kars Bölge Müdürlükleri projelerimizi engellemeye çalışıyorlar. Biz mesela kalenin altında ki kısım için zar zor proje aşamasına getirdik, ama devlet su işleri orası taşkın alanıdır buraya proje uygulayamazsın yazısı gönderdi. Orada zaten taşkın alanı yapılmış, gerekçede yapılan taşkın alanından da taşacağı söylendi. Kura rekreasyon projemiz içerisinde yürüyüş yolu projemiz var. Projede orada ki karayolunu kaldırıyoruz. Bir yere gitmeyen kara yolu olmaz, o yol bir yere gitmiyor çünkü. Oraya bisiklet yolu, yürüyüş yolu ve rekreasyon yapacağız. Çok güzel proje, karşı taraf da millet bahçesi olduğu zaman kura vadisi bir yaşam alanı olacak”.

 

Başkan Demir, “Yeni kuracağımız tekstil atölyemizde en iyi işletmeci firmayı seçmeyi düşünüyoruz. Çünkü buranın kıymetini bilsin ki teker tam dönerse biz hemen yenisine başlayacağız. Şuanda 3 tane firma var, biz en güçlü firmayı düşünüyoruz. Bizim önceliğimiz Ardahanlılar. Bir daha başka şeylerle karşılaşmamak için Ardahan´ın menfaatini korumak zorundayız. Bir firma ile prensipte el sıkıştık, daha güçlü bir firma daha olursa onu da düşünürüz. Teşvikler konusunda devletimize ve şuan ki hükümetimize teşekkür ediyorum. Ardahan 6´ıncı bölge teşvikler çok iyi gerçekten de avantajları var. Devletin ve hükümetin buraya sunmuş olduğu avantajlarla yerel yönetimler olarak yatırımcıyı buluşturmak ve yatırımcının ayağına giderek buraya getirmek zorundayız. Benim amacım, Halilefendi de var, Yenimahalle, Atatürk, İnönü ve Karagöl Mahallelerinin hepsine tekstil kent kurmak. Şehrimiz Kongre Caddesi ve Milli Egemenlik parkının köşesine sıkışmış. Kiralar yüksek, esnafımız yılda 70 bin lira kazanmıyor ki 70 bin lira kira versin. Kongre caddesinin arkasında ki yolu açınca orası da bir işlek bir cadde olacak. Belediyeyi Kura Nehrinin tarafına çekeceğim. Şehri biraz daha yayarak yeni bir villa kent yapacağız. Biraz şehri yayacağız ki, hem kiralar düşsün hem de yeni yerleşim alanları olsun. Hiç kimsenin Ardahan´ın hakkını ve geleceğini yemeye hakkı yok. Burayı çiçek gibi yapmak zorundayız. Önümüzde Kars ve Erzurum var. Bunların hepsinden en şanslı il Ardahan´dır. Çünkü Ardahan´ın uluslararası iki tane kapısı var, üç tane Dünyanın ve Avrupa´nın gazının ve petrolünün Türkiye´ye ilk girdiği yerdir. Bizim çok çalışmamız lazım ve Ardahan´ın marka değerine zarar vermemeliyiz. Ardahanlı olan diğer illerde birçok tekstilci var hangisi gelip buraya yatırım yapmışta Ardahanlı karşı çıkmış. Gelsinler buraya yatırım yapsınlar. Biraz Ardahan milliyetçiliği yapalım. Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımla namusumuzla, şerefimizle, alnımız açık beş yılımızı doldururuz. Ama Ardahan´a daha çok şey katma olanağımız var. Ben şan, şeref, etiket için bu göreve gelmedim. Gerçekten bir şeyler yapmak için geldim ve yapacağım. Şuan alt yapımızı oluşturuyoruz. İnsanlarımız biraz daha Ardahan ile ilgilensinler. Biz onlardan bir şey istemiyoruz, onlar gelsin bizden istesin. Gelsinler Ardahan´ın devlet anlamında ki gücünü arkalarına verelim, hem yerel yönetim, hem de sağda-solda telef olacağına burada çalışsınlar sahip çıkalım. İşsizliği böyle çözelim. Alt yapıyı bu sene pansumanla geçirdik. Çünkü ülke geleceğini bilmiyorduk. Bankalar kredi vermiyor. İnşallah virüs belası gitti mi dönemimiz bitmeden Ardahan´ı sorunsuz bir il yapacağız. Et entegre tesisi mutlaka yaptıracağız. Çünkü bizim ekonomimiz yüzde 85 ete dayanıyor. Büyük borca girmeye cesaret etmedim. Eski dönemin bıraktığı borç olmasa iller bankasından da 10 milyon TL ile Ardahan´ı çiçek gibi yapardım. Hiçbir banka Ardahan belediyesine borç vermedi. İş Bankası risk aldı bize 2 milyon TL kredi verdi, onu da faize yatırdık, harcamıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Başkan Demir, başarısız olmaları için çalışıldığından yakındı