57 sayısı Türkiye için bir başlangıç simgesidir. Kurutuluş savaşı yıllarında memleketin dört bir köşesinden cepheye koşan Mehmetçiğin son nefesine kadar çarpışıp şehit düştüğü alayın adıdır. Toprağından başka hiçbir şeyi olmayan, kaçıp sığınacak komşusu olmayan isimsiz gençlerin destanıdır.

57 sayısı Türkiye için bir başlangıç simgesidir. Kurutuluş savaşı yıllarında memleketin dört bir köşesinden cepheye koşan Mehmetçiğin son nefesine kadar çarpışıp şehit düştüğü alayın adıdır. Toprağından başka hiçbir şeyi olmayan, kaçıp sığınacak komşusu olmayan isimsiz gençlerin destanıdır.
Mamelektin her zorluğunu çeken yoksul tabaka savaşta cephede, barışta kazma kürek başında memleketine hizmet eder. Adlarını kimse bilmez, nasıl bir hayat sürdüklerini kendilerinden başkası anlayamaz.
Bugün ülkemizde 20 milyon insan devlet yardımı alarak geçindiği resmi kayıtlarında mevcut. Bir ilan yada duyuruda “işçi alamı” gören vasfına bakmadan koşar başvurur.
2017 -2019 yılı arasında seçim yoğunluğu yaşayan memleketimizde yapılacak en güzel iş devlet kaynaklarıyla işçi almak oldu.
Özel idare işçilerinin bu utanç verici sonu da o gün başlamıştı.

16 Nisan 2017 referandum
Türkiye bu tarihten sonra yeni bir yönetime geçti.
Başkanlık sistemi.
Referandum öncesi iktidar ve muhalefet meydanlarda koşturup duruyorlar. Yeni sistemi anlatıyorlar.
Ardahan Milletvekili Orhan Atalay parti yönetimiyle Şölen Pastanesi”nin üst katında yeni sitemi basın mensuplarını anlatıyor.
Şu sözü söyledi “ Ben milletvekili olarak bu sistemde (Parlementer Sistem) çalışamıyorum. Proje yapamıyorum. Yeni sistemde daha aktif hale geleceğiz meclis daha üretken olacak demişti.
Gelinen noktada bugün işten atalına işçiler için bakandan randevu bile alamıyor.
Ama seçimi almak gerekiyordu. İş-kurdan binlerce alım yapıldı. Listeler havada uçuşuyordu. Vekilin listesi ayrı il başkanın ayrı. Ver oyu gir işe dönemi 8 ay sürdü sonra hepsi tekrar işsiz.
Referandumda 50+1 alındı, sıra yeni seçim de 24 Haziran 2018 başkanlık seçimi;
Sıra bu kez vekil ve başkan seçmeye gelmişti. Seçim kazanmanın yolu iş vaadinden geçiyor. Yıllardan beri yapılan bir sömürüdür bu. Gelmiş geçmiş bütün partilerin yapmış olduğu en ucuz vaattir.
İnsanları bir umuda bağlayıp beklemeye almak.
57 işçi bu seçim öncesi yapılan bir yatırımdı. Seçimden 3 ay önce dönenin valisi şimdiki Van Valisi ve Belediye kayyumu Mehmet Emin Bilmez tarafından hayata geçirilen bir proje.
Vekilin listesi ayrı, il başkanın ayrı, valinin ayrı onlarca isim havada uçuyordu. Sonuç olarak 57 kişi işe alındı. Hatta o dönem işe alınanalar arasında vekilin akrabalarının çok olması tepkilere bile neden olmuştu.
Sonuçta “Türkiye’de sistem hep böyle” denildi ve işçiler iş başı yaptı.
Kimi yol açtı, kimi yol yaptı, aldıkları parayı son kuruşuna kadar hak ettiler.
Belediye seçimine kadar her şey normaldi. Ben Cumhurbaşkanın temsilcisiyim diyen bir Vali geldi özel idareye el koydu. Milliyetçi kesimle ilişkisi bilinen valinin vekille arasında yaşananları bilmeyen yoktur. Vekil her yerde valiyi aldırıyorum dedi fakat vali terfi alıp gitti. Giderken de vekile yemek parası yollayıp, devlet terbiyesine yakışmaz bir tutumla gitti. Bu kavganın neticesinde ise işçiler işsiz kaldı.

Gelinen noktada 57 kişi kış ve salgın hastalığın ortasında ortada kaldı.
Ardahan halkı her zaman olduğu gibi bu insanların feryadına koştu. Hiçbir mazeret uydurmadan sonuna kadar arkasındayız açıklaması yaptılar.
Fakat ortalıkta görünmeyen iki vekil var. Normal zamanlarda telefonlarına bakmayan bu vekiller şu günlerde hiç bakmaz olmuşlar. Özellikle iktidar partisi içinde yükselen milliyetçi kesim Atalay’ı geçmişte yaptığı “kürdistan” çıkışından dolayı kara listeye alınması bu olayın başlıca nedenlerinde biri.

Vali ve vekil kavgasının çilesini çeken işçiler hakkında ortalığı yıkması gereken diğer vekil Öztürk Yılmaz ise sadece mecliste yapacağı açıklanın önüne iki kelime ekleyerek geçiştirdi.
İktidarı yerden yere vurması gerekirken yeni kurduğu partiyi gelecek seçimlerde bir yere ortak yapmak için çokta etliye sütlüye girmeyi tercih etmiyor.

Hükümet yandaşı basın organlara iki satır bile haber yapamazken, Yine bir memleket insanı Doğan Şentürk olaya el atarak FOX ekranlarına taşıdı. Çaresiz işçilerin sesini yine “Yalan Haber Yapan gazeteciler” gündeme taşıdı.
Bugün yaşanan bu sorun Ardahan’ın onur ve haysiyet sorunu haline gelmiştir. Tepedeki insanları hedeflerine ulaşması için kullandıkları bu insanların devlete maliyeti 50 makam aracı yada valilere kaymakamlara tahsis edilen konutların yakıt masrafı kadar bile değilken ekmekleri ellerinden alınıp sokağa atılan 57 kişi değil Ardahan’dır.

Geçmişte vatanlarını korumak için kenetlenen 57. Alay gibi bugün Ardahan halkı tek beden olup 57 işçi için nöbet tutmaktadır.
Top iki vekildedir. Ya vekilliğini yaptıkları insanlar için bu işi namus davası yapıp bakanlık ve başkanlık kapılarında oturacaklar. Yada bırakın vekilliği siyaseten istifa edecekler. Aksi halde bu şehre girecek yüzleri bile olamaz…

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!