Ardahan Üniversitesinin 635 kontenjan için sadece 204 öğrencinin yerleşmesi Türkiye üniversiteleri arasında sonuncu olması, başta rektör ve yöneticilerin beceriksizliğidir.

ARDA- FED; Ardahan Üniversitesi Yönetimi Hesap Vermeli

2021-2022 eğitim ve öğretim yılında YKS yerleştirme sonuçlarına göre Ardahan Üniversitesinin 635 kontenjan için sadece 204 öğrencinin yerleşmesi ile yüzde 32.13 doluluk oranı ile Türkiye üniversiteleri arasında sonuncu olması, başta rektör ve yöneticilerin beceriksizliğidir.

Son yıllarda eğitim ve öğretimde Türkiye’nin sonuncu olması yetmezmiş gibi bacasız fabrikası olan Ardahan Üniversitesine atama yapılmayarak bu kadar için boşaltılması bütün Ardahan’lıları ve eğitim camiasını tedirgin etmiş durumda,

Ardahanlı bunca üst düzey Prof. Doç Dr. öğretim görevlisi Ardahan'ı gönüllü olarak gitmek isterken, Devlet ve kamu üniversitelerinin büyük bir kısmında akademik personel yetersizliğinin giderilmesi için kılını kıpırdatmayan, Ardahan Üniversitesinde YÖK' ten personel istemeyen ve mevcut akademik kadroyu da oradan kaçıran Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BİBER;

Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı

Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar ile Teknokent Koordinatörü

Kurumsal Yazılı Koordinatörü

Anadolu Üniversite Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü

Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Ardahan İl Koordinatörü

Ardahan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekanı

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü vekili,

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı gibi 10 görevi birden yönetmeye kalkınca Üniversiteye öğrenci kazandırmaya zaman bulamadığı için 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Ardahan Üniversitesine 204 öğrence ancak kayıt yaptırabildi.

Yabancı öğrencilerin Türkiye'de okuması için Yök'ten izin çıkmasına rağmen Ardahan üniversitesi neden öğrenci kayıt yapamadı, yetkililer bunun cevabını vermelidir.

Bir üniversite bir ilin bacasız fabrikasıdır. Üniversiteler, bulunduğu kent ve bölge için; insan kaynakları, bilgi, eğitim, iş ve sosyal hizmetler konusunda önemli kurumlardır.

Kurulduğunda, Kafkaslarda nam salan ve Kafkas Üniversiteler Birliğinin başkanlığını yaparak Ardahan Üniversitesini bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerlerken ve iyi tanıtımı yapıldığı için öğrenci kayıt sorunu yaşamazken geldiğimiz noktada Ardahan üniversitesini 204 öğrencinin tercih etmesi ve Öğrenci kayıt noktasında Türkiye sonuncusu olması Ardahan'ın itibarını yerle bir etmiştir. Ekonomisine zarar vermiş, geldiği durum ne yazık ki şehrimizi çok kötü etkilemiştir.

Serhat İlimizin en büyük ümidi Ardahan Üniversitesinin iyi yönetilmediği her yönüyle ortadadır . Verilen zararların telafisinin mümkün olmadığı aşikardır. Bu nedenle Ardahan Üniversite yönetimi Ardahan halkına bunun hesabını verip Ardahan Üniversitesinin daha da geri gitmemesi, içinin boşaltılmaması ve Ardahan ilimizin maddi ve manevi zarar görmemesi için Yönetim kamuoyunu bilgilendirmeli ve gerekirse İstifa edilmelidir.

Orhan ÇERKEZ

Ardahan Dernekler Federasyonu Genel Başkanı

ARDA-FED Basın Birimi

Sönmez KÜPELİ/İsbtanbul/Serhat Birikim

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • ARDA- FED, REKTÖR HESAP VERMELİ