Ardahan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Asim Özer'in girişimleri ve yoğun gayretleri sonucu, Ardahan’da ihtiyaç duyulan Psikoteknik Merkezi açıldı. Belge almayana cezai işlem uygulanacak.

Ardahan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Asim Özer'in girişimleri ve yoğun gayretleri sonucu, Ardahan’da ihtiyaç duyulan Psikoteknik Merkezi açıldı. Belge almayana cezai işlem uygulanacak.

İl Sağlık Müdürlüğü onayıyla faaliyete başlayan Doğu Psikoteknik Değerlendirme Merkezi yetkilisi Ümit Doğukan Polat, Psikoteknik Raporunun, ticari olarak yük ve yolcu taşıyan araçlara yönelik olduğunu, genel anlamda toplumun tamamını ilgilendirdiğini söyledi. 

Doğu Psikoteknik sahibi Ardahanlı hemşerimiz Psikolog Ümit Doğukan Polat tarafından Karagöl Mahallesi Koca Mustafa Paşa Caddesi Aktaş Apartmanı girişinde hizmete açılan Psikoteknik Merkezi sayesinde vatandaşlar artık Kars, Artvin, Trabzon ve Erzurum’a gitmeyecek.

Ticari taksi, kamyon, otobüs ve diğer ticari amaçla kullanılan araçlara yönelik olan merkezin detaylarını paylaşan Polat, “Bu belge 5 yıllığına veriliyor. Merkezimizde ki sınavlarımız 1 saat 15 dakika sürüp, sürücü 14 testten geçmekteler ve buna göre belge düzenleniyor. Aday sürücü bu testlerden başarılı olduğu takdirde belge almaya hak kazanıyor. Testlerden geçemediği zaman da 6 aylık bir süre tanınıyor ve bu süreden sonra tekrar başvurabiliyor. Test sonuçlarına göre Ardahan Devlet Hastanesi Psikiyatri bölümüne yönlendiriliyor, Psikiyatri onayının ardından e- devlet sistemine işlenerek belgesi hazır oluyor. Diğer taraftan ticari bir sürücü alkolden, hızdan ve 100 ceza puanı üzerinden ehliyetine el konulduğu zaman bizden belge almak zorunda. Bunlar olmadan bir daha ehliyet alamıyor” diye konuştu.

Bu belgenin zorunlu olduğuna da değinen Polat,  Ticari taksi, kamyon, otobüs ve diğer ticari amaçla kullanılan araçların Haziran ayına kadar belgelerini almaları gerekiyor, aksi takdirde Bin 200 TL cezai işlem uygulanacağını dile getirdi.

AŞOB BAŞKANI ÖZER: “BELGENİN ALINMASI ZORUNLU”

Ardahan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Asim Özer ise, Psikoteknik Merkezi’nin Ardahan’da açılmasının güzel bir hizmet olduğuna değindi.

Başkan Özer: “Tüm ticari araç kullanan mükelleflerimiz için 'Psikoteknik Belgesi' veren Psikoteknik Değerlendirme Merkezi açıldı. Yıllardır çevre illere belge almak için giden sürücüler, Ardahan’da ki merkez sayesinde büyük bir yükten kurtulmuş olacak” dedi.

Ardahan’da daha önce bir Psikoteknik Değerlendirme Merkezi olmadığı için adayların çevre illere gitmek zorunda kaldığına dikkat çeken Başkan Özer,  “ Şuan buradaki sürücülerimizin hepsi bu külfetten kurtuluyor. Çünkü bir adayın il dışına gidip gelmesi maddi ve zaman açısında ciddi bir kaybı oluyordu. Bu vesile ile küçük bir ücret karşılığında Ardahan’da belgesini alabilecek. Hem bu külfetten kurtulacak hem de zaman kaybı yaşamayacak. Bu belgenin alınması zorunlu. Alınmadığı zaman hem sürücüyle hem de işletme sahibine cezai yaptırım uygulanıyor” diye konuştu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • ARDAHAN'DA BİR İLK, PSİKOTEKNİK MERKEZİ AÇILDI