Ardahan’da hayırcılar pişman… Kasım Tırpancı

Kategori: KASIM TIRPANCI Güncelleme: 20.06.2017 15:21:36 Toplam 3985 defa okunmuştur.

Ardahan’da hayırcılar pişman… Kasım Tırpancı

Ardahan’da hayırcılar pişman…
Kasım Tırpancı
Yaklaşık olarak 4 ay Ardahan’dan ayrı kaldım. Referandum oyumu Sakarya’ya aldırdım ve ülkemizin menfaatine olacak doğrultuda tercihimi yaptım. Referandum öncesinde “Ardahanlının evet deme mecburiyeti var” başlıklı bir makale yazdım. Yapılan oylama sonrasında Ardahan’da “Hayır” oyunun yüksek çıkmasına üzüldüm. Sebebine gelince Ardahan tarihinde görülmemiş yatırımları gerçekleştiren AK Parti öncülüğündeki “Evet” tercihinin yüksek olması gerekli idi. Geçmişte yapılan hizmetler ve bundan sonra başlatılacak yatırımlar dikkate alındığında, muhalefetin savunduğu “Hayır” sloganı arkasına takılmak ilimizin gelişmesini olumsuz yönde etkilemiştir.
Bir haftadır geldiğim Ardahan’da evet ve hayır oyu kullanan bazı hemşerilerimizle sohbette bulundum. Eveti tercih edenler, Ardahan’da hayır oyunun yüksek çıkmasına üzüldüklerini, ancak ülke genelinde çıkan sonuca sevindiklerini söylediler. Hayır oyu kullanan bazı hemşerilerimiz ise, bu hususta dolduruşa geldiklerini, Ardahan’da çıkan sonuçtan pişman olduklarını ifade ederek, “Buna rağmen Ardahan Valisi İbrahim Özefe, Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, Tüm resmi kurumlar ile parti teşkilatlarının çalışmalarını daha yoğun olarak devam ettirmeleri memnuniyet vericidir” demeleri hatadan dönmenin erdemliliği niteliğindedir.
“Ardahanlının evet deme mecburiyeti var” başlıklı makalemde belirttiğim gibi, şehrimiz Türkiye’nin en geri kalmış kesimde yer alıyor. Daha çok Devletin ve hükümetin desteklerine ihtiyacımız var. Bütün sorunlarını çözmüş olan gelişmiş illerini devlet yatırımlarını pek ihtiyaçları yoktur. Onların hayır tercihinde bulunmaları doğaldır. Ama biz öyle bir lükse sahip değiliz. Ardahanlılar olarak, yöremizin gelişmesi ve halkımızın kalkınması için iktidarın safında yer almak zorundayız.
Referandum öncesi yazdığım “Ardahanlının evet deme mecburiyeti var” başlıklı makalemin özeti aşağıdadır;

Ardahanlının evet deme mecburiyeti var…
Kasım Tırpancı

Türkiye, son yıllarda yaşanan terör ve darbeler nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamış ve idari sisteminde değişikliğe gitme gereği duymuştur. Buna bağlı olarak Ardahan ve ülkemiz genelinde 16 Nisan’da yapılacak Anayasa referandumu çalışmaları AKP ile CHP’nin önderliklerinde tüm hızıyla devam ediyor. Bu Türkiye’nin geleceği açısında çok önemli bir değişim süreci mücadelesidir. Ülkemiz ya evet oylamasıyla yeni uygulamayı kapsayan sistemle idare edilmeyi kabullenecek, ya da bir asırlık geçmişe sahip mevcut sistem ile yoluna devam edecek. Mevcut sistemle yılların ihmaline uğrayan ve her yönüyle geri kalan Ardahan’ın 16 Nisan’da verilecek yüksek orandaki evet oyu sonrasında pozitif ayrımcılığa tabi tutularak, başlatılan yatırımların kısa zamanda hizmete sunulma ihtimali şansını yakalayacak. Bundan dolayı Ardahanlının evet oyu kullanma mecburiyeti var. Çünkü Anayasa oylaması sonrasında AKP yine iki yıl iktidarda olacak, Milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay, ilimiz genelinde devam eden yatırımların kısa zamanda hizmete girmesi ve diğer sorunların çözüme kavuşmasında daha etkin hareket etme olanağına kavuşacak. Bunun yanı sıra Ardahan’daki Vali, İlçe Kaymakamları, Kurum Müdürleri ile Belediye Başkanlarının da daha aktif hizmetlerde bulunmalarının önü açılacaktır. Anayasa oylamasında bunu aksine bir durum çıkması halinde Ardahan’daki sefalet şartları ağırlaşarak devam edecek, herkes perişan olacak ve yeniden ilçeye dönme yoluna girilmesi kaçınılmaz hale gelecek. Görülen bu gerçekler gereğince her Ardahanlının Anayasa oylamasında evet tercihinde bulunma mecburiyeti var. Evet ile hayır’ın Türkiye genelinde ne denli yararlı veya zararlı olacağı kesin olarak bilinmemekle birlikte, buna rağmen Ardahanlı muhalefetin kuyruğuna takılarak hayır oyu kullanma gibi bir lükse sahip değil. Sonra Ardahan ilinin yaklaşık olarak 55 bin seçmeni var. Bunun tümü evet de olsa, hayır da fazla bir şey değiştirmez. Ancak evetler ağırlıkta çıkarsa hizmet açısında Ardahan için büyük faydaları olacaktır.
Köklü bir tarihe sahip olan Türkiye, bir asırdır mevcut sistemi kullanmıştır. Bu sistem içerisinde Ardahan daima üvey evlat muamelesi görmüş, il iken yeniden ilçeye dönüşmüş, sonradan il olasına rağmen beklenen gelişmeyi gösterememiş, işsizlik, fakirlik ile 7-8 aylık kış afeti nedeniyle göçler artarak devam etmiş ve 250 bin olan nüfusumuz şimdi 98 bine düşmüştür. Türkiye’nin en az nüfusa sahip vilayeti olan, her yönüyle geri kalan Ardahan, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa oylamasında evet mi, yoksa hayır mı tercihinde bulunmanın muhasebesini akılcı-mantıklı olarak yapma zorundadır. Ardahan’ın daima hükümetin desteklerine muhtaç olduğu bilinen bir gerçektir. İşsizlik ve buna bağlık yoksulluğun had safhada olduğu Ardahan’da vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu ile Vergi Dairesine olan borcunu ödeyemez durumdadır. Buradan toplanan vergiler ancak giderin %20’sini karşılıyor. Düşük gelir potansiyeline sahip olan şehrimizdeki devlet kurumları %50-60 oranında noksan sayıda kamu görevlisi personel ile hizmet veriyor. Bir müdür veya memur 2-3 görevi vekaleten yürütüyor. Hele ki teknik personel noksanlığı had safhadadır. Bütün bu noksanlıkların giderilmesi için Ardahan’ın Anayasa referandumu oylamasında evet’ten yana tercihte bulunması tek çaredir.
Yaşamım boyunca ilk kez iki aydır Ardahan dışındayım. Birçok ili gezdim. Ardahan’daki perişan durum ile batı illerindeki gelişmeye bakıldığında, arada uçurumlar kadar farklar vardır. Ardahan’daki yaz mevsimini şu anda kış aylarında yaşayan batı illerinde büyük rantlar dönüyor. Bundan herkes bir şeyler nemalanıyor. Bilhassa inşaat sektöründe yaygınlaşan vurgunlar başını almış gidiyor. 1000 M2 arsası olan şahıs milyarlık servete sahip konumdadır. Bu nedenle yüksek orandaki servete sahip olanlar için evet ile hayır oylamasının pek önemi yoktur. Çünkü onların tuzu kurudur. Şimdiki düzenin devamından yana olmaları normaldır. Devlet yıllar öncesi batı illerinde gereken yatırımları gerçekleştirmiş, halkın ve belediyelerin hükümet desteğine fazla bir ihtiyaçları yok. Yani Ardahan’daki sefalet ve sıkıntılar Türkiye’nin hiçbir ilinde mevcut değildir. Bu yüzden Ardahanlı Anayasa oylamasında evet mi, yoksa hayır mı derken çok iyi düşünmeli ve tercihini ona göre yapmalıdır. Ardahan’ın mevcut sistemden beklenen düzeyde fayda görmediğini herkes biliyor. Bundan dolayı yeni Anayasa ile başlayacak uygulama bizim için daha yararlı olabilir. Ardahan zaten yılların ihmaline uğramış, göçlerle aile düzenleri dağılmış, parası olan ve biraz aklı kesen buradan gitmiştir. Daha çok imkansızlar kalmıştır. Belki de Ardahan’ın gelişmesi ve halkın kalkınması için yeni Anayasa ile pozitif ayrımcılık cihetine gidilebilir. Bunun sonucunda başlatılan yatırımlar sürüncemeye kalmadan hizmete dönüşür ve bu da Ardahan’ın kurtuluşu olabilir.

 

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Ardahan’da hayırcılar pişman… Kasım Tırpancı