CHP’nin 'OHAL değil demokrasi istiyoruz' sloganı ile ülkenin birçok noktasında başlattığı oturma eylemi Ardahan'da da gerçekleştirildi.

Milli egemenlik Parkındaki Atatürk anıtı önünde toplanan CHP’liler bir basın açıklaması yaparak 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme; CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, İl Başkanı Yalçın Taştan, Merkez İlçe Başkanı Vedat Temel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, CHP’liler ve vatandaşlar katıldı.

OHAL’in kaldırılmasını istediklerini belirten CHP İl Başkanı Yalçın Taştan, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ''Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.
21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.''
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise, ''Ağır baskı koşullarında siyaset yapmaya ve Demokrasi kavgası vermeye devam ediyoruz. Bugün Türkiye'nin tüm illerinde Olağan Üstü Hal'e karşı çıkan ve Demokrasiden yana tavır koyan tüm yurttaşlarımız alanlarda ve meydanlardalar. Bugün demokrasi için sokağa çıkan yüz binlerce insanı buradan selamlıyoruz. Mahkemeler emir ve talimatla işliyor, Olağan Üstü Hal yüzünden yatırımcılar Türkiye'yi güvenli bir ülke olarak görmedikleri için yatırım yapmaktan vazgeçiyor. Demokrasinin askıya alındığı ve demokrasinin kırıntısının dahi olmadığı günlerden geçiyoruz. Ama her kes bilsin ki ne yaparlarsa yapsınlar, değil Olağan Üstü Hal, süper Olağan Üstü Hal''de ilan etseler biz demokrasiden özgürlüklerden ve adaletten hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz.''
Daha sonra eylem olaysız bir şekilde son buldu. Haber: Şenol Kirman

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Ardahan'da OHAL'e karşı oturma eylemi