24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Genel seçimler öncesi Araştırmacı Yazar Sedat Eriş, Ardahan’ın geleceğini ve milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ı kaleme aldı.

Eğer toprağın altındaki elması gören gözleriniz varsa mutlaka bu dediğimin ne anlama geldiğini anlarsınız diyen Eriş, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Yıllar önce soğuk bir kış günü yolum Ardahan’a düşmüştü. Dar sokaklarında yürürken küçük bir kentte tutsak olmuş Ardahan’ın doğal güzellikleri karşısında şaşırmıştım. Kışındaki sert soğuk yüzümde dolaşırken yüreği sevgi dolu, kişiliği mert olan insanlarla tanışmış, Ardahan’ı, sorunlarını, konuşma fırsatı yakalamıştım.

Aradan yıllar geçti. Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay’ın bir demecini okuyunca çok etkilendim. Şöyle diyordu Atalay;

‘BİZİM FARKLI CADDELERİMİZ, SOKAKLARIMIZ YOKTUR'

Bu sözlerin devamında ise konuşmasını şöyle sürdürüyordu Orhan Atalay;

‘’Ardahan son yıllara kadar gidenin kurtulduğu bir şehir iken, bundan sonra gelenin kurtulacağı bir şehir olacaktır. Buna inanıyorum. Bu konuda sizi temin ediyorum. Sizinde inanmanızı istiyorum'' 

Atalay’ın kurduğu bu cümleler onun incelenmesi gereken bir kişilik olduğu mesajını bana verdi.

MÜTHİŞ BİR SOSYOLOJİK TESPİTTİ BU SÖZCÜKLER TOPLULUĞU

Bu cümleleri sarsıcı, çarpıcı yapan yön ise doğu insanı denen değerli varlığa atıfta bulunurken bunun yanı sıra Ardahan insanının hasretle beklediği, özlemle düşlediği kendine saygı duyulduğu duygusunu ifade etmesidir.

Ardahan’ın Geleceği ve Orhan Atalay başlıklı bu makaleyi okuyan sizler ‘bir cümleden yola çıkarak bir insanı nasıl tanıyor ve yorumlayabiliyorsun’ sorusunu sorabilirsiniz..

Bu soru haklı ve doğru bir sorudur.

Yüzünü görmediğiniz, hukukunuzun olmadığı bir insanı değerlendirmek, onu takdir etmek veya eleştirmek çok doğru bir yaklaşım değil.

BU MANADA ÜNLÜ BİR İSLAM DÜŞÜNÜRÜ ŞÖYLE DER BİR KONUŞMASINDA;

“İnsanları tanımak ve anlamak çok zor bir iştir. Tanıdığınız bir insanın yeteneklerini keşfetmek ise imkânsıza yakın bir zorluktadır. Böyle bir insanı fark ettiğiniz de ise bir an durmadan, duraksamadan o insana ‘sen bir değersin’ demekten çekinmeyin”

O zaman Orhan Atalay ismini değerlendirmemin ölçüsünün sadece onun kullandığı Ardahan odaklı bir duygu ve düşünce paylaşımından kaynaklanmadığını belirteyim.

Orhan Atalay’ın yukarıda belirttiğim cümlelerinden sonra kendisiyle alakalı geniş bir araştırma ve inceleme çalışmam oldu.

HERKESİN BİR HAYAT ÖYKÜSÜ VARDIR:

Bende Orhan Atalay’ın’ tüm hayat öyküsünü mercek altına alıp derinlemesine bir araştırma yaptım. Bu hayat öyküsünün bazı detaylarını Ardahanlı birçok insan zaten bilmektedir. Orhan Atalay’ın Ardahan’a yaptığı hizmetleri anlatmanın yersiz olduğunu düşünüyorum çünkü Ardahan Ardahan olalı ilk kez onun döneminde birçok yatırıma ve alt yapıya sahip oldu.

Ben Orhan Atalay’ın hayat hikâyesinde başka bir noktaya odaklandım.

Kolay değil, Ardahan gibi bin kilometre ötedeki küçük bir kentten çıkıp akademisyen olarak zirveye çıkacaksınız, siyaset denen kurumda hizmet aşkıyla çalışırken Başkentteki politika kurtlarının arasından yıpranmadan çıkıp, bürokrasi denen kaypak ve kaygan bir zeminde Ardahan’a hizmet için dur durak tanımayacaksınız, durmayacaksınız ve başarılı olacaksınız.

Orhan Atalay sadece bir akademisyen değil aynı zamanda lider ruhlu bir kişilik.

Tüm eylem ve söylemlerinin perde arkasında onun bu yönünü yakaladığımı açık ve net olarak söyleyebilirim.

LİDER RUHLU OLMAK ÖYLE DOĞMAKLA MÜMKÜN OLUR

Eğitim, para, güç, şans faktörleri insanı bir makam veya mevkiye taşısa da o insanın lider olduğuna kanaat getirmek için başka parametrelere bakmak gerekir.

Lider ruhlu bir insanı nasıl tanırız diye aklınıza bir soru takılırsa cevap vereyim;

 ORHAN ATALAY’IN DURUŞUNA, GÖZLERİNE VE VÜCUT DİLİNE BAKIN

Eğer toprağın altındaki elması gören gözleriniz varsa mutlaka bu dediğimin ne anlama geldiğini anlarsınız.

Orhan Atalay isminin benim zihin ve ruh dünyamdaki karşılığı ise liderlik ruhunu besleyen liyakat ve temsilde hakkaniyete sadakatidir.

Ardahan’ın geleceği Orhan Atalay gibi insanların elleri üstünde hayat bulacak.

Araştırmacı Konuk Yazar Sedat Eriş

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Ardahan'ın geleceği ve Orhan Atalay