Ardahanlılar, Meclis başkanlık seçimini yakın ilgiyle izlediler

Kategori: HANAK Güncelleme: 1.07.2015 08:49:15 Toplam 7924 defa okunmuştur.

Ardahanlılar, Meclis başkanlık seçimini yakın ilgiyle izlediler

TBMM'nin 26. başkanını belirlemek için yapılan seçimler Ardahanlılar tarafından TV yayınlarında yakın ilgiyle izlenmiş ve partilerin bir uzlaşmaya varmadan kendi adaylarına oy vermeleri, buna paralel olarak hükümet kurma diyaloglarında da kriz çıkacağı kaygıları dile getirildi.
Meclis Başkanlığı seçiminin ikinci turunda da 4 aday başkanlık için yeterli çoğunluğu sağlayamadı.TBMM’nin 26. döneminde başkanlığını yapacak ismin belirlenmesi için yapılan seçimlerin ilk turu tamamlandı. Meclis Başkanlığı seçiminin ilk turunda en çok oyu Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz aldı.
TBMM Genel Kurulunda yapılan Meclis Başkanlığı seçiminin ilk turu sonuçlandı. CHP Milletvekili Deniz Baykal, MHP Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat ve AK Parti Milletvekili Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinin ilk turunda 545 milletvekili oy kullanılırken, alınan sonuçlar ise İsmet Yılmaz 256 oy, Deniz Baykal 125 oy, Ekmeleddin İhsanoğlu 81 oy, Dengir Mir Mehmet Fırat 81 oy, boş 2 oy aldılar.
Anayasa hükümlerine göre, TBMM Başkanı seçilebilmek için yapılacak oylamaların ilk ikisinde adaylardan birinin üye tam sayısının üçte ikisi (367) çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor. Bu çoğunluk sağlanamazsa yapılacak üçüncü turda seçilebilmek için üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada da gerekli çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday TBMM Başkanı seçilmiş olacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • Ardahanlılar, Meclis başkanlık seçimini yakın ilgiyle izlediler