Kavılca buğdayının sofralara ulaşmasını sağlayan Necdet Kanbir, üretimini iki katına çıkarmayı hedefliyor

Ardahan'da ekimini yaptığı kavılca buğdayının tohumluk olarak çiftçilere, un ve bulgur olarak sofralara ulaşmasını sağlayan Nejdet Kanbir, üretimini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Çiftçi Nejdet Kanbir, Bugün gelinen noktada son derece iyi durumdayız ancak yeterli değil. Çünkü talepler arttı, karşılık vermekte zorlanıyoruz dedi.

 Ardahanlı çiftçi Nejdet Kanbir, ata tohumu kavılca buğdayına yoğun talep alınca üretim hedefini büyüttü. İşlenmesi zor olduğu için çiftçilerce çok ekilmeyen kavılcanın yaygınlaştırılması için çalışma yapan çiftçi Kanbir, Çıldır ilçesinin Aşıkşenlik bölgesinde 10 yıl önce 15 kilogram ata buğdayını ekmeye başladı. İlk ekimde yüksek verim alan Kanbir, bunun üzerine Kavılca İşleme projesi hazırlayarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) ya müracaatta bulundu.

Aldığı destekle tesis kuran Kanbir, tohumluk olarak çiftçilere, un ve bulgur olarak sofralara ulaşmasını sağladığı ata tohumunda üretimi iki katına çıkarmayı hedefliyor. Kanbir,  Sosyete yiyeceği kavılca, fakir sofralarına lezzet katacak sloganıyla yola çıktığını anlattı. Tesiste saatte 250 kilogram buğdayın kabuğundan ayrıştırılmasının, 600 kilogram da un elde edilmesinin talebi karşılamadığını vurgulayan Kanbir,Bugün gelinen noktada son derece iyi durumdayız ancak yeterli değil. Çünkü talepler arttı, karşılık vermekte zorlanıyoruz. Biz bazı altyapı ve teknik sorunlarımızın giderilmesiyle hedefimizi büyütüp saatte 1 ton un üretmenin gayretindeyiz dedi.

Kanbir, amacımız, bir saatte 1 ton buğdayı kabuğundan çıkarmak, yine 1 ton un elde etmek. O zaman asıl hedefe ulaşılmış olacağız. Çünkü şu an yoğun bir talep var. Kepekli ve kepeksiz un taleplerine karşılık verebiliyoruz İşe başlarken ilk hedefinin buğdayı kabuğundan ayıklamak olduğunu vurgulayan Kanbir, Artık buğdayı hırpalamadan una dönüştürmeyi başarabiliyoruz. Kepekli ve kepeksiz un taleplerine karşılık verebiliyoruz. Şu an bu ürün bölgemizin bir değeri. Bu noktada iyi durumdayız. Evlerimizde tüketiliyor olması bizi çok mutlu ediyor. Dedi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci de 2020'de Kavılca buğdayı ve unu adında tescil çalışması başlattıklarını belirterek, ata tohumu kullanımının yaygınlaşması için yapılacak çalışmalara destek olacaklarını sözlerine ekledi.

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • ATA TOHUMU KAVILCA BUYĞDAYINDA YENİ HEDEF