Bal festivalinde korsan TV ile gazete tepkileri… KASIM TIRPANCI

Kategori: KASIM TIRPANCI Güncelleme: 28.08.2017 13:17:19 Toplam 3876 defa okunmuştur.

Bal festivalinde korsan TV ile gazete tepkileri… KASIM TIRPANCI

Bal festivalinde korsan
TV ile gazete tepkileri…

 KASIM TIRPANCI

       Ardahan ve ürünlerinin tanıtımına yönelik olarak her yıl özveriyle düzenlenen festival ve şenliklerin, bazı korsan TV ile uyduruk gazeteler tarafından istismar edilerek belli rantlar elde edilmeye kalkışılması toplumu rahatsız ederken, bu durum son düzenlenen Bal Festivalinde de ciddi tepkilere dönüştü.
        Ardahan ile ürünlerinin tanıtımı amacıyla Devletin bütün birim ve imkanları kullanılarak düzenlenen etkinliklere TRT ekiplerinin gelmemesi nedeniyle beliren boşluğun dışarıdan gelen korsan TV ile gazeteler yoluyla giderilmeye çalışılması halkın tepkisiyle karşılanmakta ve buna bağlı olarak arzulanan tanıtımın gerçekleşmediğinden yakınanların sayıları hayli fazladır.
       Türkiye genelinde tertiplenen etkinliklerin çoğunluğu TRT ile diğer yayın kuruluşları vasıtasıyla canlı olarak yayınlanırken, Ardahan’da büyük emek ve paralar harcanarak yapılan etkinliklerin bundan mahrum kalmasının nerden kaynaklandığı anlaşılır gibi değil. Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ile Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un bölgemizdeki gelişmeleri ayrıntılı olarak dile getiren ve buradan göç eden hemşerilerimizi yatırıma davet edilmelerini içeren taktire şayan konuşmalarının ücret karşılığında yöremizde izlenmeyen korsan TV’lere bırakılması, vatandaşlar arasında yoğun olarak eleştiriliyor ve festivalden beklenen tanıtıma gölge düşüren izlenimler vermesi rahatsız edici oluyor.
         Yaşları kemale ermiş olan korsan TV muhabirleri, tam birer cambaz maharetiyle hareket etmeleri, yakaladıkları her saygın şahsiyetlere “Hele gel bir röportaj yapalım” teklifiyle sahaya almaları ve o kalabalık ortamda sözde yayın yapmaları alay konusu olmuş ve gerçek manada bir TV yayınında olduğunu sanan konuşmacı ise sıcağın etkisiyle ecel teri döktüğü için halk arasında gülüşmelerin hedefi olmaları üzüntü yarattı.
         Meydanı boş bulan Korsan TV’cinin yemek saatinde dahi boş durmayarak, protokol mensuplarının karşılarına geçmesi ve saçma-sapan sorular ileterek güya bilgiler alıyormuş gibi görüntü vermeye kalkışarak, onların samimi duygularını istismar etmesi, izleyenlerin tahammül sınırlarını aşmasından dolayı buna karşı sözlü müdahalede bulunulması memnuniyetle karşılandı. Bir gazetecinin haber ve röportaj yapmasının sınırları bellidir. Protokol mensuplarını yemek masasında ve özel sohbetlerde gazetecilik gösterişiyle rahatsız etmeye kimsenin hakkı yoktur. Ben 50 yıllık gazetecilik mesleğim süresince, çok samimi olduğum Vali, Milletvekili, Tugay Komutanı, Kaymakam, Belediye Başkanı ve tüm protokol mensuplarının bulundukları masalarına hiçbir zaman oturmadım. Hele ki onları rahatsız edecek şekilde saçma-sapan sorular da iletmedim. Gazeteci öncelikle sınırını bilmeli ve rahatsızlık verici davranışlardan kaçınmalıdır. Buna uyulmayınca da gelecek haklı tepkilere de katlanmalıdır.
            Ardahan ve bölge illerde tertiplenen etkinlikleri bir geçim kapısı haline getiren korsan TV ile gazeteler, özellikle Milletvekili, Belediye Başkanları, Parti Başkanları, Mesleki Kuruluş Başkanları, İşadamları ve benzeri şahısların resimlerini internetten alarak birer “Kutlama mesajı” yayınlıyor ve daha sonra da bu şahıslara gidilerek, “Sizin mesajı yazdık” denilmekte ve konumlarına göre paralar alınıyor. TV-gazete haberleri karşılığında para talep edilmesinde en büyük sıkıntıyı Belediyeler çekiyor. Çünkü TV-Gazete yayını bedeli olarak verilen para karşılığında fatura düzenlenme güçlüğü yaşandığı için Tertip Komitesi mensupları zor durumda kalıyorlar. Hesaplar aylarca kapanamıyor, dedikodular yaygınlaşıyor ve harcamayı yapan Komite mensupları zan altında kalıyorlar.
          Bütün bu sıkıntılara rağmen festival ve şenliklerin yapılmasıyla yöremiz ile ürünlerinin tanıtılması elbette ki gereklidir. Burada en önemli amaç olan tanıtımın sağlanması için basın-yayın unsurlarının çok isabetli kullanılması şarttır. Yapılan taktire şayan konuşma ve görüntülerin geniş kitlelere ulaşması için başta devletin kurumu olan TRT ile diğer özel güçlü TV’lerin yayın yapmaları kaçınılmazdır. Bu olmadığı taktirde kendimiz çalmış ve kendimiz oynamış olacağız ki, harcanan emeklerde tam manasıyla boşa gidecek. Festival bütçesinde nemalanmak için davetsiz olarak gelen korsan ve yöremizde izlenmeyen uyduruk TV’lerden fayda beklemek çok saflık olur ki, böyle bir duruma düşmekle alay konusu olmaktan kurtulmak mümkün değil.
         Bu yıl Ardahan ilçelerinde düzenlenen şenliklerde televizyon muhabiri görüntüsü veren bazı sahtekarların baskı kurmak suretiyle yüklü paralar aldıklarına dair söylentiler yaygındır. Bunun önlenmesi için TRT’den deneyimli ekipler istenmeli ve buradaki muhabirleriyle birlikte ciddi manada düzenli-tertipli tanıtıcı yayınlar yapmaları sağlanmalıdır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Bal festivalinde korsan TV ile gazete tepkileri… KASIM TIRPANCI