Ballı; Ülkemize sığınan kardeşlerimizin yanında olacağız

Kategori: ARDAHAN GAZETESİ Güncelleme: 23.12.2020 14:03:04 Toplam 23724 defa okunmuştur.

18 Aralık Göçmenler Gününde Türkiye Kızılay Derneği Ardahan Şube Başkanlığı ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Ardahan’daki göçmen ailelere gıda yardımında bulundu.

18 Aralık Göçmenler Gününde Türkiye Kızılay Derneği Ardahan Şube Başkanlığı ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Ardahan’daki göçmen ailelere gıda yardımında bulundu.

Tüm dünyanın göçmen haklarını tanıdığı gün olarak da bilinen 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nde Türk Kızılayı, yıl boyunca süren faaliyetlerinde olduğu gibi ilimize de sığınan göçmenlerin de yanında olmaya devam ediyor.

 Ardahan Türk Kızılayı Derneği Başkanı Ahmet Ballı’nın öncülüğünde Ardahan’da yaşayan göçmen ailelere yardım kumanyası dağıtıldı. Türkiye sınırlarının çok yakınında bir trajedi yaşandığını ifade eden Ballı,On binlerce göçmen başta olmak üzere iç karışıklık nedeniyle insanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı. Türk Kızılay’ı olarak bu ailelerin yaşadığı acıya anında el uzattık.

Başkan Ballı, Kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası alanda her koşulda mağdur olan insanların acısını hafifletmeye çalışan ve hiçbir ayrım gözetmeyen Türk Kızılayı, bugünde ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam ediyor. Türk Kızılayı, ülkelerinde yaşanan iç savaş nedeniyle canları tehlikeye düşen ve Türkiye’ye sığınan Suriyeli, Afgan ve Ezidiler için tüm olanaklarını kullanıyor. Ülkemize sığınan misafirleri kurulan kamplarda en iyi şekilde ağırlayan Kızılay, kendi olanaklarıyla hayatta kalmaya çalışan ve ihtiyacı olduğu tespit edilen göçmenlerin de yıl boyunca yanında oluyor” dedi.

18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü’nün

Tarihçesi

1997 yılında Filipinli ve Asyalı göçmen organizasyonları, 18 Aralık gününü Uluslararası Göçmen Dayanışma Günü olarak kutlamaya başladılar. 18 Aralık’ın seçilmesinin sebebi, 18 Aralık 1990 günü, BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Göçmen İşçiler ve Ailelerinin Haklarını Koruma Konvansiyonu’nu imzalamasıydı. İlk Uluslararası Göçmenler Günü etkinlikleri Filipinlerin başkenti Manila’daki BM binasında, yerel idareciler, yabancı diplomatlar ve uluslararası sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 18 Aralık günü, BM tarafından resmi olarak 2000 yılında “Uluslararası Göçmenler Günü” olarak kabul edildi. Her yıl 18 Aralık’ta kutlanan Uluslararası Göçmenler Günü; dünya çapında göçmenlerin ve yerinden edilmiş insanların yaşamları ve sorunları konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Her yıl BM, birçok ülke ve göç alanındaki ulusal ve uluslararası kuruluş ve STK’lar bu günü çeşitli etkinliklerle kutlamaktadırlar. Talip Şahin Şirin

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Ballı; Ülkemize sığınan kardeşlerimizin yanında olacağız