Başbakan Binali Yıldırım, Kars mitinginin ardından helikopterle Ardahan'a geldi.

Başbakan Yıldırım, Kongre Caddesi PTT Kavşağında düzenlenen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği mitingde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti İl Başkanı Mutlu Şanlıtürk, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, milletvekili adayları Prof. Dr. Orhan Atalay ve Yüksek Mühendis Halil İbrahim Dursunoğlu ile birlikte vatandaşları selamladı.
Kalabalığa hitap eden Başbakan Yıldırım, isim vermeden CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi eleştirdi. Yıldırım, PKK'ya, DEAŞ'a, FETÖ'cülere el aman vermeyen, göz açtırmayan paşanın apoletini sökecekmiş. Hadi oradan, sen kimsin? Sen kimsin, o generalin apoletini sökmek, sana mı kaldı? Millet sana o yetkiyi vermez. Boşuna heveslenme. Daha dereyi görmeden paçayı sıvayanlara millet, bu fırsatı vermez. Velhasılıkelam, bunların işi karışık. Kafaları karışık, hesapları karışık, hayatları karışık. Bizim milletimiz, karışık işi sevmez. İşe bakar, hizmete bakar, kimin ne söylediğine bakar. Söze bakmaz, sözü söyleyene bakar. Recep Tayyip Erdoğan'a bakar. Sözünün eri AK Parti'ye bakar. Hiçbir terör örgütü, hiçbir darbe girişimi bizim bu kutlu yürüyüşümüzü asla durduramaz. Bizi millet yolundan asla döndüremez. El ele verdik, beraber olduk, bu davaya birlikte sahip olduk. Liderimiz, Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında dimdik durduk, evelallah diye konuştu. 

Serhat şehrimiz Ardahan’a 16 yılda 6 katrilyon yatırım yaptıklarını belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ardahan her şeyin güzeline layık. Ardahan’a 80 yılda yapılan okul sayısı kadar okul yaptık. Yeni okullarla birlikte sınıflardaki öğrenci sayısı yarı yarıya azaldı. Eğitime önem vermek böyle olur. Her ilimizde üniversite olsun dedik Ardahan’a da üniversite kurduk. Sürekli gelişmekten olan üniversitemize şimdi de Mühendislik Fakültesi kuruyoruz. Üniversitemiz bünyesinde toplantıların ve seminerlerin yapılacağı bir kongre ve kültür salonunu tamamlamak üzereyiz. Ayrıca üniversitede yüzme havuzu, voleybol sahası, basketbol sahası ve buz pateni pisti olan bir spor külliyesini de yapıyoruz.
Gençlerimiz için spor salonları, gençlik merkezleri açtık. Ardahan stadyumunu daha modern hale getiriyoruz. Ardahanlı gençlerimiz için sporcu fabrikası kuruyoruz. Ardahan sporcu yetiştirecek. İnşallah buradan Türkiye’yi dünyada gururla temsil edecek genç sporcularımız yetişecek. Ardahan’a yeni bir müze kuruyoruz.
2003 yılına kadar 80 yılda Ardahan’a 1 metre bile bölünmüş yol yapılmamıştı. Karsa giden yolu hatırlayın, o yolun ne çilelerle dolu olduğunu hatırlayın. Şimdi Ardahan’da 90 km bölünmüş yolumuz var, Ardahan’ı Kars’a bölünmüş yollarla bağladık. Ardahan kuzey, güney çevre yolunun 20 km’sini tamamladık, kalan kısmını da inşallah bu sene bitiriyoruz. Yolları böldük, hayatları birleştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik, yolları böldük Türkiye’yi birleştirdik, yolları böleriz, Türkiye’yi böldürtmeyiz bu böyle bilinmelidir.
Ardahan’ a iki tane müjdem var. Ardahan, Hanak, Damal, Posof ve Türkgözü sınır kapısı yolunu yapıyoruz, Ilgar tünelini de açıyoruz. Ayrıca Ardahan –Şavşat yolunu da iyileştiriyoruz. 30 km’lik bu yolun 12 km’si tünel Sahara tüneli yaparız yeter ki Ardahan istesin.
Türkiye- Gürcistan ve Azerbaycan arasında Bakü-Tiflis-Kars demiryolunu açtık hizmete girdi. Ardahan’ı da bu demiryoluna Çıldır üzerinden bağlayacağız. Ardahan’a 150 yataklı hastane yaptık, Göle’ye hastane yaptık, Ağız Diş Sağlığı Merkezi yaptık, 11 tane küçük sağlık tesisi yaptık. 2002 yılında Ardahan’da 6 tane uzman doktor vardı, şimdi ise 59 uzman doktor var, 63 pratisyen doktor var, 29 diş hekimi var, 293 hemşire var işte sağlıkta dönüşüm bu, sağlıkta değişim bu. Ardahan’da 16 yıl önce acil istasyonu yoktu 2 tane ambulansı vardı şimdi 10 tane acil istasyonumuz var, 31 tanede ambulansımız var işte sağlıkta geldiğimiz nokta. 2002’de acil sadece 202 hastaya yetişiyordu, şimdi 11 bin 863 hastaya ambulanslar yetişiyor, hayat kurtarıyor. Şimdi merkeze Çıldır’a ve Posof’a sağlık merkezi yapmaya karar verdik.
Ardahan’lı vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği Göle Durançam Barajının inşaatına başladık. Bu baraj önemli, çünkü Ardahan tarım ve hayvancılık yeri tarıma çok büyük destek sağlayacak. 76 bin dönüm arazi suyla buluşacak. Aynı zamanda 5 milyon kv saat enerji üretilecek. Göle Durançam Barajının sulama tesisinin projelerini de hazırlıyoruz. Ayrıca Beşikkaya ve Gültürk barajlarını da yapacağız.
Ardahan merkezde yer alan 500 dönümlük alanı tabiat parkı yapıyoruz, millet bahçesi yapıyoruz. Ardahan’a doğalgazı getirdik, Ardahan’a 1546 toplu konut yaptık, sahiplerine teslim ettik. Ardahan’lı çiftçilerimize desteklerimiz artarak devam ediyor. Geçen yıl 11 kat artışla 59 milyon hayvancılığa destek verdik. 16 yılda çiftçiye, yetiştirici kardeşlerimize 430 trilyon nakdi destek verdik. 50 dönüm arazi üzerinde açık, yarı açık, kapalı hayvan pazarı ve borsa binası yaptık. Bu alanda kesimhane binasının da inşaatını bu sene tamamlıyoruz. Genç çiftçilerimiz de unutmuyoruz 2017 yılında genç çiftçilerimize 160 projeye destek verdik. Yem bitkileri desteğini arttırdık, 16 yılda 100 milyondan fazla yem bitkisi desteği verdik. Çiftçilerimiz için yeni destekleri hayata geçiriyoruz. Ardahan mera hayvancılığının merkezi olacak. Kaz ve arı yetiştiriciliği yatırımlarını da destekleme programına aldık. Esnaf kardeşlerimize de desteklerimiz artarak devam ediyor. 2003-2018 yılları arasında 262 kardeşimize 3 milyondan fazla hibe desteği sağladık. 514 küçük işletmeye 13 milyon kredi verdik. Göle sanayi sitemizin inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor, inşallah kısa bir sürede bitmiş olacak.
Ben 12 yıl Ulaştırma bakanlığı yaptım görevi sizin kardeşiniz Ahmet Arslan’a devrettim ve ona talimat verdim Ardahan’ın bütün yolları asfalt olacak, bütün yolları bölünmüş yol olacak dedim. Bir talimatım daha vardı, Ardahanlı gençlerimiz için çağrı merkezi kuracaksın dedim kuruldu ve hizmete girdi.
Seçim sürecinde duruşlarını değiştirmediklerini vurgulayan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:
Bizim yönetim anlayışımızda muhalefet ile iktidar olmazsa olmaz, birbirini tamamlar. Farklı düşünceler, inanışlar birbirimizin hakkına, hukukuna saygı göstermeye engel değil. Hamdolsun, farklılıklarımızı hep zenginlik gördük. Daha merhametli, daha gönül alıcı olmak için büyük bir gayret gösteriyoruz. Seçim sürecinde bu duruşumuzu değiştirmiyoruz. Geleceğin Türkiye'si için hedeflerimizi, projelerimizi, milletimize anlatıyoruz. İnşallah, 24 Haziran seçimleri Türkiye için hayırlı neticelere vesile olacak. Bölgemizi, Ardahan'ımızı, Ağrı'mızı, Kars'ımızı, Iğdır'ımızı terörden arındırılıncaya kadar yaylasına, dağına, şehrine, ovasına rahatlıkla can korkusu olmadan bütün vatandaşlarımızın gitmesini sağlayıncaya kadar terörle mücadelemiz tüm hızıyla devam edecek. Bu PKK bölücü terör örgütünün Kürt kardeşlerimle ilgili bir derdi yok. Bunların böyle bir sorunu yok. Ancak Kürt kardeşlerimin de Türklerin de Azeri kardeşlerimin de PKK gibi bir sorunu var. Bu sorunu sizin gündeminizden çıkarmak, boynumuzun borcudur. Bu mücadele, vatandaşlarımızın ve ülkemizin huzuru için verdiğimiz mücadeledir. Proje terör örgütleri, onların taşeronları, şer mihrakları hiçbir zaman bizi dize getiremeyecekler. Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına mutlaka sokacağız.

HABER: ŞENOL KİRMAN

/

/

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Başbakan Yıldırım müjdelerle geldi