Çetin, Kolektif bir ruh ve ortak akılda buluşmalıyız

Kategori: ARDAHAN HABER Güncelleme: 17.04.2018 09:56:45 Toplam 397 defa okunmuştur.

Ardahan’ın gelişmesi ve sorunlarının çözümü için her hafta farklı bir konuya değinen 23, 24 ve 25. Dönem Ak Parti Ardahan Milletvekili aday adayı Cavit Çetin, bu hafta yerel kalkınmanın önemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ardahan’ın gelişmesi ve sorunlarının çözümü için her hafta farklı bir konuya değinen 23, 24 ve 25. Dönem Ak Parti Ardahan Milletvekili aday adayı Cavit Çetin, bu hafta yerel kalkınmanın önemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ÇETİN, KOLEKTİF BİR RUH VE ORTAK AKILDA BULUŞMALIYIZ
Ardahan’ın gelişmesi ve sorunlarının çözümü için her hafta farklı bir konuya değinen 23, 24 ve 25. Dönem Ak Parti Ardahan Milletvekili aday adayı Cavit Çetin, bu hafta yerel kalkınmanın önemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Ardahan’da yerel kalkınmanın önemine dikkat çeken iş adamı Cavit Çetin, “işsizliği azaltacak ve göçün önünü kesecek yerel yatırımlara daha çok önem vermeliyiz. Bu kapsamda yerel sorunlar ve beraberinde yerel projeler çözüm bulduğu zaman göç duracak” dedi.
Bölgelerarası ekonomik eşitsizliğin sosyal yaşam ve ekonomik hayatın tüm parametrelerine yansıdığını bildiren Çetin, bölgenin imkan ve yeteneklerini şirketleşme şeklinde ifade edemediğini, bunun da istihdama ve üretime olumsuz yansıdığını açıkladı.
HER ŞEYİ DEVLETTEN
BEKLEMEK MÜMKÜN DEĞİL
Doğu Anadolu Bölgesinde var olan kalkınma enerjisinin üretime dönüşmesi noktasında devlet desteğinin mutlak gerekli olduğunu vurgulayan Çetin: “Her şeyi devletten beklemek mümkün değil. Ancak, sermaye ve emek noktasında güç birliği yapma noktasında üzerimize düşeni yapıp yapmadığımızı sorgulamak gerekli. Kalkınmanın bir kolektif iş olduğu gerçeğini hatırlarsak, iş ve güç birliği yapmak zorunda olduğumuz ortaya çıkacaktır” ifadesini kullandı.
TEŞVİKLİ İLLER VE ARDAHAN
Ardahan ve Doğu Anadolu bölgesi illerinin yer aldığı 6’üncü Teşvik Bölgesi illeri içinde Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi illerinde şirketleşme hareketliliğinin hız kazandığını, buna karşılık Doğu Anadolu Bölgesi illerinde şirketleşme olgusunun hız kestiğini dile getiren Çetin, Doğu Anadolu Bölgesi dışındaki diğer teşvikli illerde kolektif ruhun ön plana çıktığını vurguladı.
EKONOMİK SÜREÇ
Ardahan’da kapanan işyeri sayısı çokluğu, açılan işyeri ve şirket azlığı, protestolu senet fazlalığı gibi ekonomik olaylarda gözle görülür biçimde ciddi biçimde olumsuz bir süreç içinde olduğunu kaydeden Cavit Çetin, il ekonomisindeki ritim kaybının, yalnızca devlet destekleri noktasında izah edilemeyeceğini, durgunluğun ildeki ekonomik faktörlerin harekete geçirilemeyişinden kaynaklandığını bildirdi. Çetin,”İl ekonomisi göç nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşarken, fırsatları değerlendirmeye yoğunlaşmıyoruz. Önceliğimiz fırsatların yönetimi olmalı” dedi.
EKONOMİK KALKINMA İÇİN ÇABA SARF ETMİYORUZ
Ekonomik kalkınma için gösterilen çaba da unutulmamalıdır diyen Çetin: “Esnafımızın, üreticimizin ve çiftçimizin ihtiyaçları doğrultusunda çaba gösterilmiyor. Bu konuyu birçok defa önceki yazılarımda değindim. Halen büyük eksiklikler gözden kaçıyor. Gözden kaçan çözümü bulunmayan sorunlar, ekonomik kalkınma konusunda yolumuzu uzatmaktadır. Ardahan için zaman kaybetmeden bu sorunların üzerinde durulmalıdır. Bir an önce Ardahan’ın huzuru ve refahı için bir arada olmalı, ortak kararlar olmalı ve ortak bir yolda daha güzel daha yaşanılır bir Ardahan için birlikte yürümeliyiz” dedi.
Doğu Anadolu’da Malatya ve Elazığ, Karadeniz Bölgesinde Trabzon, Çorum ve Rize, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Mardin gibi illerde gündemin ekonomi ve kalkınma olduğunu ifade eden Çetin, Ardahan’da ise ekonomik olguların sadece izlendiğini, ekonomik sürecin gündeme getirilmesi ve ekonomik gündeme odaklaşmanın sağlanabilmesi için yeterli çabaların gösterilmesi konusunda unutulan eksiklikler olduğu konusuna dikkat çekti.
ŞİRKETLEŞME VERİLERİ İYİ OKUNMALI
TOBB’un şirketleşme verilerinin iyi okunması gerektiğine işaret eden Çetin, “Şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi açılma ve kapanma sayılarına dikkat edilirse, Ardahan’ın ekonomik durumu ortaya çıkar. Küçük işletmelerin yıllık bazda yüksek sayıda açıldığı ama yine kapanma olaylarında küçük işletme sayısının önde olduğu görülüyor. Güç birliğinin olmamasından kaynaklanan bu durumu gidermenin yolu, kolektif bir ruh oluşturmak, kalkınma enerjisini bu yola harcayarak, ortak akılda buluşmak gerekiyor” şeklinde konuştu.
Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez’in çalışmalarını çok beğendiğini ve takip ettiğini de açıklayan Çetin, “Vali yardımcılarımız ve ilçe Kaymakamlarımız, Ardahan’da birlikte harekete ederek el ele vererek STK başkanlarıyla birlikte daha güzel ve kalıcı yatırımlara imza atmasını bekliyor hepsine başarılı çalışmalar diliyorum.” Haber: Şenol Kirman

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Çetin, Kolektif bir ruh ve ortak akılda buluşmalıyız