Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlarken… Kasım Tırpancı

Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlarken…

Kasım Tırpancı

Türk halkının bir bütün olarak 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramını kutlama mutluluğunu yaşaması güven verici bir gelişmedir. Bu bayramı her Türk vatandaşı canı gönülden kutlarken, Cumhuriyetini ilelebet yaşatmak için de gereken gayreti gösterdiğini kanıtlıyor. Cumhuriyet sistemimiz her ne kadar bazı kesimler tarafından istismar edilse de, bu müstesna sistem hiçbir zümre ve kesimin malı olmadığı gibi, siyasi rant elde edilmesi içinde kullanılacak bir meta da değildir.
Türkiye`de hiçbir kurum ve kesim Cumhuriyeti tekeline alma ve bu sistemin değerlerini tek başına sahiplenme hakkına sahip değildir. Cumhuriyetin asil sahibi halktır. Cumhuriyet sisteminde, halkın kendi kendisini idare etmesi esastır. Halk, özgür iradesiyle kullanacağı oyu ile dilediği siyasi iradeyi işbaşına getirme ve sistemi o iradeye teslim etme hakkına sahiptir. Kimsenin halkın iradesine ipotek koyma gibi bir lüksü yoktur. Günümüzde Cumhuriyetin değerlerine dokunulmadan idari sistemde önemli değişimler olurken, bütün engellemelere rağmen yapılan referandum ile kabul görmesine de herkes saygı duymalıdır.
Bugün Türkiye`nin idaresine talip olan bütün siyasi partilerin mensupları, Cumhuriyet kuşağının ferdidirler. Yanı Cumhuriyet hamuru ile yoğrulmuşlar. Kimsenin Cumhuriyet karşıtı olması asla düşünülemez. Günümüzde, Ben Cumhuriyetçi değilim, Cumhuriyet sistemini kabul etmiyorum diyecek kadar mantıksız bir kimse yoktur. Herkes Cumhuriyet sisteminin tüm kurumları ile bütünleşerek yerleşmesini istiyor. Yıllarca Cumhuriyeti istismar eden bazı siyasilerin, rant elde etmek amacıyla sözde Cumhuriyetçi gösteriş içinde olmaları toplumdan ciddi tepki görmüş ve umduklarını bulamadıkları kanıtlanmıştır. Bu da sözde değil, özde Cumhuriyetçi olmak gerektiğini gösteriyor. Öyle, Falanca parti işbaşına gelirse Cumhuriyetin temeline dinamit koyacak” gibi basit söylemler halkı yanıltamadı. İnsan onuruna yakışan en müstesna sistemin Cumhuriyet olduğundan kimsenin şüphesi yoktur.. Bir asıra yakın zamandır Cumhuriyetine sahip çıkan halk, bundan sonra da aynı duyarlılığını ömür boyu gösterecektir.
Cumhuriyet sistemimizin tüm kurumlarıyla pekişerek daha da güçleneceğine inanıyor ve 29 Ekim günü coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet Bayramının aynı heyecanla sonsuza dek devam etmesini diliyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlarken…