Erol Özer, “Belediyenin borcu da, alacağı da var” dedi

Kategori: ARDAHAN GAZETESİ Güncelleme: 07.04.2019 18:13:04 Toplam 21915 defa okunmuştur.

25 yıl önce iki dönem Belediye Meclis üyesi, Daimi Encümen ve Başkan vekili olarak görev aldığım Ardahan Belediyesine 12 yıl aradan son ilk kez 5.4.2019 günü gittim. Belediye binasının tam bir saray donanımına sahip olması ve personelin huzur ortamında çalıştığını görmekten mutluluk duydum.

Gazeteci meslektaşım Mehmet Avşar ile birlikte gittiğimiz Belediye’de üst düzey yetkililer Erol Özer, İbrahim Karabulut ve Önder Avşar bizi samimi bir ortamda karşıladılar ve birimleri gezdirdiler. Sıradan bir İşhanı olan binanın büyük paralar harcanarak Belediye hizmetlerine tahsis edilmesi, taktir edilecek bir durumdur. Çünkü personelin huzur ortamında çalışması için gerekli olanaklar sağlanmıştır.

                Belediye’nin yüksek oranda borcu olduğuna yönelik iddialar bulunduğuna dair soruyu yanıtlayan Belediye Özel Kalem Müdürü Erol Özer, “Belediye’nin borcu da, alacağı da var. Türkiye genelinde borcu bulunan Belediye sayısı çoğunluktadır. 10 yıl önce büyük borç yükü altında olan ve birçok problemlerle devir alınan Belediye, tüm sıkıntıları aşmış ve taktire şayan hizmetler sunmuştur.” dedi.

                Bu seçimlerde her hangi bir siyası çalışmada bulunmadığım gibi, adaylar aleyhinde hiçbir haber ve makale de yazmadım. Çükü AK Parti adayı Yunus Baydar, CHP adayı Faruk Demir ile İYİ parti adayı Mete Özdemir ile yakın dostluğum olmuştur. Üç adayında Ardahan’a en iyi hizmetler sunacaklarına inandığım için taraf olmadım. Sadece mensubu olduğum partimin adayına oyumu verdi. Bunun sonucunda CHP adayı Faruk Demir halkın özgür iradesiyle seçilmiş ve benim 25 yıl önce görev aldığım Belediye’yi CHP’ye kazandırmıştır. Ardahan’da beklenen hizmetleri sunacağına  inandığım  Faruk Demir’i kutlar, başarılar dilerim.

                    Seçimler öncesi yazdığım makalede adaylarla ilgili olarak düşüncelerimi dile getirmiştim. Bu konudaki makalem de yazımın devamındadır.                 

 

 

Başkanlık koltuğuna

oturmanın kolaylığı da var

                                          Kasım Tırpancı

               Ardahan’daki Belediye Başkanlık seçim çalışmaları oldukça yoğun bir atmosferde sona yaklaşırken, Türkiye genelinde ve Ardahan ile ilçelerinde hangi parti adayının ipi göğüsleyeceği şu anda pekte belli değildir. Ancak Ardahan Belediye Başkanlığı koltuğuna kısa bir süreliğine de olsa benim oturabileceğimi düşünüyorum. Başkan adayları seçim çalışmaları sırasında birçok güçlüklerle karşılaşırken, benim başkanlık koltuğuna kolaylıkla oturma ihtimalim var.

                 İki dönem belediye meclis üyeliği, encümen üyeliği ve Başkan vekilliği görevinde bulunduğum Ardahan Belediyesine 12 yılı aşkın süredir gitmiş değilim. Benim önerimle iş hanı olarak yapılan bina, sonradan belediye hizmet birimlerine tahsis edildi. Belediye başkanlığına iki dönem seçilen Faruk Köksoy’a destek oldum, seçilince telefonla tebrik ettim ve çiçek gönderdim. Buna karşın Belediye’ye gitmedim ve başkanlık makamının nerede olduğunu bilmiyorum. Ama bu dönem kim seçilirse seçilsin Belediye’ye gideceğim, 5 dakikalığına da olsa makama oturacağım ve böylece 30 yıl önceki anımı yenilemiş olacağım.

                  Bu seçimlerde Ardahan Belediye Başkanlığına AK Partiden aday olan Veteriner Hekim Yunus Baydar, CHP adayı eski Milletvekili ve Sanatçı Faruk Köksoy ile İP adayı Mühendis Mete Özdemir, yakın dostumdurlar ve tertemiz bir geçmişe sahipler. Bu hemşerilerimiz hakkında olumsuz bir şey yazacak durumda değilim. Her ne kadar bazı gazete ve internet sitelerinde haklarında bazı basit eleştiriler yapılsa da bunların gerçekle alakasının olmadığını yakinen biliyorum. Ardahan’da halk arasında sevilen, saygı duyulan ve şehrimizi en mükemmel şekilde idare edeceklerine güven duyulan adaylar arasında seçmenin tercih yapması hayli zor gibi görünüyor. Ama benim tercihim oldukça kolaydır. Çünkü mensubu olduğum partimin adayına hiç düşünmeden oy vermem kuşkusuzdur. Bana göre herkes üyesi olduğu partisine oy vermelidir. Bunun dışına çıkanlar ihanetçi konumuna düşecekler ve ömür boyu vicdan azabı çekecekler. Diğer tarafta herhangi bir partinin üyesi olmayan seçmenlerin diledikleri adaya oy vermelerine kimsenin bir şey deme hakkı yoktur.

               31 Mart 2019 günü ülkemiz genelinde ve Ardahan’da yapılacak mahalli seçimlerin huzur ve barış ortamında geçmesi için tüm aday ve siyasi parti mensuplarının ölçülü hareket etmeleri halk arasında takdir ediliyor.  Parti Genel Başkan ve Genel Merkez mensupları, halk arasında hiçte hoş karşılanmayan ağır derecede eleştiride bulunurken; Ardahan’daki AK Parti Belediye Başkan adayı Baydar, CHP Belediye Başkan adayı Demir ve  İP Belediye Başkan adayı Özdemir, yoğun bir çalışma içerisinde olmalarına rağmen, birbirlerinin hakkında her hangi bir kırıcı eleştiride bulunmamaları şehrimiz açısından  memnuniyet vericidir.

                 Seçimler, demokrasi kültürünün önemli unsurlarından biri, demokrasinin vazgeçilmez temel taşıdır, millet iradesinin tecelli ettiği yerdir, temsili demokraside sorunların çözümünde önemli bir yoldur, demokrasinin güzel bir örneğidir. Sandığa gitmek katılımcı demokrasinin bir gereğidir; demokrasiye sahip çıkmaktır ve önemli vatandaşlık görevidir. Demokratik sistemimiz gereğince her hangi bir göreve seçilmek için medeni cesarette bulunan şahsiyetleri de tebrik etmek ve hoş karşılamak aydın bir toplumun görev olmalıdır.

                   Bütün siyasi partiler ve adaylar bu günlerde yoğun bir çalışma içerisindeler. Bu çalışmalar sırasında herkes karşı adayları eleştirme yerine, daha çok gerçekçi projelerini ortaya koymalı ve ona göre inandırıcı vaatlerde bulunmalıdır.

                   31 Mart’ta sandığa gidecek olan Ardahanlı seçmenler, partilerin ve adayların ortaya koydukları projeleri ile vaatlerine göre son sözü söylemeli ve ona göre tercihini yapmalıdır. Sandık sonuçları milletin takdirini yansıttığı için herkes buna saygı duymalıdır. Seçim sonuçlarını kazanandan, kaybedenine kadar herkesin medeni bir olgunluk içerisinde kabul etmeleri şarttır.

                      Özellikle mahalli seçimlerde tüm gazetecilerin her parti ile adaylarına eşit mesafede bulunmaları vicdani bir görevdir. Bunun yanı sıra, gazeteciler yazacakları haber ve makaleleri ile toplumu aydınlatma açısından gerçekleri yansıtan ölçülü eleştiriler de yapmalılar. Basın mensuplarının ülkemize, insanımıza ve bu ülkenin geleceğine yönelik olumlu düşüncelerini de seçmenlere aktarma mecburiyetleri vardır. Gazetecilerin seçimlerde tarafsız yayın yapmaları arzulanırken, adayların ve partilerin tanıtıcı haberlerine yer vermek başlıca görev olmalıdır. Buna karşın, partiler ve adaylar, seçim propagandası yaparken, karşı adayları yıpratmak için basını alet etmekten kaçınmalıdırlar.

                Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi, mahalle ile köy Muhtar adayları, kendilerini tanıtıcı ve projelerini içeren mahiyetteki reklamlarını mahalli basına vermeliler. Van’a giden Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez, “Seçimler gazetecilerin hasat dönemidir. Yayınladıkları reklam mahiyetindeki yazılar için ücret almalılar” diyerek, mahalli  basına destek  olunması gerektiğini vurguladı. Ama duyduğum kadarıyla seçim için belli bir bütçesi olan parti ve adaylar, keyfi harcamalar yaparken, gazeteleri görmezden geldiklerine dair yakınmalar çoğunluktadır.

               Üç ayı aşkın süredir Ardahan dışındayım. Bu yüzden siyaset ve gazetecilikle pek ilgilenemedim. Fakat gazeteci meslektaşlarım ve dostlarımla yaptığım görüşmeler sonucu gerekli bilgileri aldığım gibi, düşüncelerimi de kendilerine aktardım. Herkes kendisine yakın bulduğu adayın kazanacağını söylüyor. 31 Mart’ta kimin kazanacağı ve kimlerin kaybedecekleri belli olacak. Halkımızın özgür iradesiyle seçilecek olan adaylarımızı şimdiden kutlar, başarılar dilerim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Erol Özer, “Belediyenin borcu da, alacağı da var” dedi