Ardahan’da eskiden beri siyasi üstünlük sağlamak, her yönüyle mükemmel olan insanları karalamak ve buna bağlı olarak alçakça şövenizmi körüklemek suretiyle düşmanlıklar yaratmaktan fayda bekleyenler var

Göle-Ardahan düşmanlığından ne bekleniyor?

                                                                 Kasım Tırpancı


      Ardahan’da eskiden beri siyasi üstünlük sağlamak, her yönüyle mükemmel olan insanları karalamak ve buna bağlı olarak alçakça şövenizmi körüklemek suretiyle düşmanlıklar yaratmaktan fayda bekleyenler var. Ardahan’ın ilçeleri, köyleri ve batı illerine göç etmiş olan insanlarıyla güç birliği yapması gerekirken, özellikle ilimizin en büyük ilçesi olan Göle üzerinden politik hesaplar uğruna düşmanlıklar yaratılmasından fayda bekleyenlere, şehri önde gelen eşraflarının “Şerefsizlik yapılıyor” dedikleri yaygın olarak duyuluyor.

Göle Kars siyasetinde de öndeydi

      Ardahan ve ilçelerinin geçmişte bağlı olduğu Kars siyasetinde duyarlı yapısı ve ekonomisiyle daima ön saflarda olan Göle, rahmetli Sırrı Atalay, İsmet Atalay ile Kemal Kaya gibi değerli şahsiyetlerin Milletvekili seçilmesinde etkili olmuştur. Şimdi ise saygın bir bilim adamı olan, yöremizin yılların ihmaline uğrayan sorunlarını çözüme kavuşturmak için bütün AK Parti birimleriyle yoğun bir çalışma içerisine giren Milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay’a en yüksek seviyede oy veren Göle ilçesi, güçlü işadamları ile Ardahan ekonomisine katkı sunuyor. Buna rağmen son günlerde siyasi üstünlük sağlamak amacıyla Göle-Ardahan düşmanlığı yaratılmaya çalışılıyor ve Göle’nin daha fazla yatırım aldığı ileri sürülüyor. Göle Ardahan’ın 2-3 ilçesi kadar nüfus potansiyeline sahiptir. AK Parti iktidarında bölgemizde tarih boyunca görülmemiş bir gelişme var. Bunun Göle’ye de yansıması doğaldır. Ardahan merkez ile diğer ilçelerdeki hizmetler görmezden gelinerek, Göle’ye daha çok yatırım götürüldüğünü siyasi malzeme olarak kullanmak ve böylece ayrım yapmak tam manasıyla birliğimizi bozmaya yöneliktir. Bundan da kimlerin menfaat beklediği herkes çok iyi biliyor.

Siyasi hesaplar ayrımcılığı

       Ardahan’ın duyarlı şahsiyetleri, ilimiz ile ilçeleri arasında siyasi hesaplar uğruna ayrımcılığa gitmenin herkese zarar vereceğini kınayarak, “Göle başta olmak üzere, tüm ilçe ve köyler Ardahan’ın can damarı konumundalar. Buralardaki gelişme ve kalkınma Ardahan’a yansıyacak. İlçe ve köylerde ekonomik kalkınma olduğunda, herkesin kapları belli nimetlerle dolacak ve Ardahan’a doğru da akacaktır. Dolayısıyla top yekün bir kalkınmanın olması kaçınılmazdır. Bunu görmeyecek kadar kör ve vicdansız olanlara, herkesin tepkide bulunması ile yaratılmak istenen bölücü söylemlerin önlenmesini sağlamalıyız” diyerek, Göle-Ardahan düşmanlığından neyin beklendiğini dile getiriyorlar.

Göle Kars’a bağlanırsa!...

      Ardahan’da başlatılan büyük yatırımlara rağmen, azda olsa hala göçler oluyor. Bölgemizin gelişmesi ve göçlerin geri dönmesi beklenirken, siyasi bazı cambazlar dışında kimseye en ufak bir yararı olmayan ayrılık söylemleri bölgemize zarar veriyor. Ardahan il olduğunda Çıldır’ın ve Göle’nin bazı köyleri Kars’a bağlandılar. Bu Ardahan’ın aleyhine olduğu gibi, giden köylerde pişmanlar. Hiç yazmak istememekle birlikte, yaratılan ihanetçi polemikler yüzünden gelecekte Göle ilçesi de bir referandum ile Kars’a bağlanırsa, o zaman Ardahan diye bir il kalmayacak. Bunun sonucunda siyasi hesaplar içerisinde olanlar da umduklarını bulamayacaklar. Hani bizde bir söz var, “Merek yanarsa sıçana da (Fareye de) bir şey kalmayacak.

Göleli işadamı fakülte açtırırken

     Göle ilçesinin ekonomik seviyesi yüksektir. Gerek ilçede ve gerekse batıda çok saygın işadamları vardır. Bunlar ilçelerinin gelişmesine yönelik desteklerde bulunuyorlar. Son olarak fakülte binası yapmış ve Ardahan Üniversitesi ile YÖK’e başvurarak fakülte açılmasını sağlamaları her türlü taktirin üstündedir. Bir işadamının yardımıyla Göle’de fakülte açılmasına kimsenin bir şey deme hakkı yoktur. Ardahanlı bir işadamı çıkıp da, “Ben Ardahan’a bir fakülte binası yapmak istiyorum” dedi mi ki buna destek olunmadı? Vatan Bilgisayar şirketi sahibi Nuri Vatan dışında, Ardahan’ın sorunlarına eğilip böyle bir girişimde bulunan işadamı veya her hangi bir oluşum yoktur. Ardahan’ın sözde işadamları başlarını kuma sokmuş, rant peşinde koşarken, batı illerinde kurulan uyduruk dernekler ise gurbetteki insanlardan üç-beş kuruş alıp, günlerini gün etmenin peşindeler. Buna rağmen Ardahan merkez, ilçe ve köyleri gibi Göle’nin de gelen yatırımlardan payına düşeni almasına dil uzatmak tam manasıyla şerefsizliktir. Ardahan halkı Göle’ye karşı oluşturulmaya çalışılan dedikodulara itibar etmiyor ve bunun altında neyin yattığını çok iyi biliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Göle-Ardahan düşmanlığından ne bekleniyor?