Günahlardan arınmak güzel bir şey… Kasım Tırpancı

Kategori: KASIM TIRPANCI Güncelleme: 20.01.2017 10:03:15 Toplam 3656 defa okunmuştur.

Günahlardan arınmak güzel bir şey… Kasım Tırpancı

Günahlardan arınmak
güzel bir şey…
Kasım Tırpancı

İnsanlar dünyaya geldiğinden ve ölünceye kadar birçok günahlar işlemekle karşı-karşıya kalırlar. Hani “Günahsız kul olmaz” denilir ya. Bu hususta öncelikle kendimi örnek verirsem, birçok günahlarım var. Bu günahlarımın başında, ot yemeye bile hakları olmayan bazı insan bozuntularına Belediye Başkanı Vekili, Belediye Meclis üyesi ve Encümen üyeliği döneminde iş vererek, ekmek yemelerini sağlamam geliyor. Bunda telafisi zor günahlar işlediğimi biliyorum. Hele ki Belediye’ye 4 şoför alımı sınavında 95 puan alanın değil, 80 puan alanın işe girmesine karşı tavır koymama rağmen, aşamadığım için aradan 40 yıl geçtiği halde kendimi günahkar hissediyorum.

Ardahan’daki gazetecilik mesleğinde de birçok günahlarım olmuştur. Bu mesleğe girenlerin çoğunluğuna destek verdim. Haftada iki gün olarak yayınlanan gazeteler daha kaliteli çıkarken günlüğe dönüşüldü. Bir gazete ile yetinmeyen bazı meslektaşlarımız 2-3 gazete çıkardılar. Haber olmayınca da ağır eleştiri mekanizması devreye girdi. Kalite düştü ve gazetecilik utanılacak bir meslek haline geldi. Daha sonra da vasıflı gazete furyası başladı. Sigortalı eleman sayıları arttı. Gelirler giderleri karşılamadı, sigorta, BAĞ-KUR ve gazete malzemesi borçları katlanarak altından çıkılmaz hale geldi. Buna rağmen “İnat hikayeleri” filminde olduğu gibi, “Ben battığım gibi, diğerleri de batsın” düşüncesi öne çıktı. Sonuçta büyük zararlara uğrandı ve herkes perişan oldu.

Bu arada çıkan yeni Basın İlan Kurumu yönetmeliği ile ağır şartlar getirildi. Bununla gazetelerin kendiliğinde kapanmaları kaçınılmaz olmuştu. Yeni yönetmelik gereğince, Nuran abla baltayı bilemişti. Her noksanlığı görülenlerin kelleri uçacaktı. Çünkü tutanaklar hazırlanmıştı, yola çıkmaları an meselesiydi. Buna karşın birçok ildeki gibi, Ardahan’da da birleşme arayışları içerisine girdim. Kimse pek yanaşmıyor. Buna karşın, “Ölümü görmeden hastalığa razı olunmuyor” makalesini yazdım. İşi tam herkese kabul ettirirken, 50 yıllık dostum ve arkadaşım Sürmeli Kılıç, değişik formüller ortaya attı. Herkes hayal kırıklığına uğradı. Ona karşı da dostum Sürmeli Kılıç’ı eleştiren bir makale yazdım.

Bu arada vicdan muhasebesi yapan dostum Kılıç, ertesi gün bana telefon açarak öncesine göre farklı bir formül önerdi ve “Sen büyüğümüzsün, her iki şirkette de yer al, garantörlük yap, sorumluğu üstlen” dedi. Ben de kabul ettim. İnşallah garantörlük yapmama ihtiyaç kalmaz. Karşılıklı hak ile hukuklara bağlı kalınarak, dürüstçe çalışılır ve herkes huzur içerisinde olur.

Ardahan’da geçmişte gazetelerin çoğalması ve toplumun huzursuz edilmesinde benim günahlarım vardı. Arkadaşım ve kardeşim durumunda olan gazeteciler arasında anlaşma sağlayıp iki gazete çıkarılması ile de geçmişteki bazı günahlarımdan arındığımı düşünüyorum. Allah herkese günahlarından arınmayı ve daha sağlıklı iş yapmayı nasip etsin. Şimdi çok güzel giden birleşmenin devamını diliyor, birleşme fedakarlığı gösteren tüm gazetecilere teşekkür edi-yorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Günahlardan arınmak güzel bir şey… Kasım Tırpancı