İkinci el oto alım ve satım yapanlara belge zorunluluğu

Kategori: ARDAHAN HABER Güncelleme: 14.09.2018 12:50:49 Toplam 532 defa okunmuştur.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım İşini Yürüten Kişiler İçin getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Zorunluluğu kapsamında Ardahan Ticaret ve Sanayii Odası tarafından kurs açılıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım İşini Yürüten Kişiler İçin getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Zorunluluğu kapsamında Ardahan Ticaret ve Sanayii Odası tarafından kurs açılıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci; Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 veya Alım-Satım Sorumlusu Seviye 5 için üyelerden talep toplama ve ön başvuru süreci başladığını belirterek sınava girmek isteyenlerin Odaya müracaat etmeleri gerektiğini ifade etti.

 ATSO Başkanı Demirci’nin konuya ilişkin açıklaması;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtları alım satım işini yürüten kişiler için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmiştir.

Birliğimiz iştiraki olan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş tarafından Türkiye’nin 81 il ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti verilmektedir.

 Bugüne kadar Oda ve Borsalarımız işbirliğinde, 5 ana sektör ve 31 meslekte 30 bine yakın aday sınav ve belgelendirme sürecini yürüten TOBB MEYBEM, hizmet kapsamını genişleterek yeni alanlarda meslekte belgelendirme hizmeti vermeye başlamıştır.

 Bununla birlikte, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından MYK mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen ikinci el motorlu kara taşıtları alım-satım işini yürüten kişiler için (Oto Galeri vb.) TOBB MEYBEM tarafından yetki alma çalışması başarıyla sonuçlanmıştır. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 ve Alım-Satım Sorumlusu Seviye 5 olmak üzere, bu iki meslekte akreditasyon denetimi başarıyla tamamlanmış olup 13 Eylül 2018 itibariyle ikinci el ve sıfır araç alım satımı yapan ve iş makinesi alım satım işlemi yapan üyelerimiz ve çalışanları için sınav ve belgelendirme hizmetine başlanacaktır.

 TOBB MEYBEM tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde alınması gerekli Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 veya Alım-Satım Sorumlusu Seviye 5 için üyelerimizden talep toplama ve ön başvuru süreci başlamıştır.

 İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretiyle uğraşan Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı sınavına girmek isteyenlerin Odamıza müracaat etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meybem kapsamında ikinci el oto alım satım işine ilişkin gerekli bilgiler aşağıdadır.

MOTORLU KARA TAŞITLARININ ALIM SATIM DANIŞMANI SEVİYE 4 SINAV ÜCRETİ KDV DAHİL 550 TL

MOTORLU KARA TAŞITLARININ ALIM SATIM DANIŞMANI SEVİYE 5 SINAV ÜCRETİ KDV DAHİL 600 TL

BANKA HESAP BİLGİLERİ AŞAĞIDADIR.
HESAP BİLGİSİ;
MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş
İŞBANKASI AKAY ŞUBESİ
IBAN: TR57 0006 4000 0014 2011 1580 36

Para Yatırılması Hakkında Önemli Not:

Lütfen Ücretleri Yatırırken, Ad-Soyad, TC Kimlik No, Başvuru Yapılan İl ve Sınav Bilgilerini Dekontun Açıklama Kısmına Yazınız.

İSTENEN EVRAKLAR ;
BAŞVURU FORMU ( ODMIZDAN TEMİN EDİLEBİLİRSİNİZ )
BANKA DEKONTU
2 ADET FOTOĞRAF
KİMLİK KARTI FOTOKOPİSİ

HABER: ŞENOL KİRMAN

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • İkinci el oto alım ve satım yapanlara belge zorunluluğu