İl Tarım Müdürlüğünde eski hamam? yöntemi devam ediyor

Kategori: ARDAHAN Güncelleme: 14.12.2012 10:40:04 Toplam 4075 defa okunmuştur.

İl Tarım Müdürlüğünde eski hamam? yöntemi devam ediyor

Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde
“Eski tas ve eski hamam” yöntemi devam ediyor

            Ardahan’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde “Eski tas ve eski hamam” yöntemi tam gaz devam ediyor. Gıda denetim aracı ile toprak analiz laboratuarının ne iş gördükleri bilinmiyor.  Ardahan Valiliği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’nin yaklaşık olarak 60 bin lira harcayarak "Gıda denetim ve nakil aracı" alması,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne teslim etmesine rağmen, hiçbir icraatı olmayan teknik donanıma sahip araç ortalıkta görünmez olmuştur.
              Ardahan’da gıda mad-deleri üreten ve satan işyerlerinin denetlenmediğinden yakınan vatandaşlar, Valiliğin denetimler yapılması için almış olduğu aracın da ortalıkta görünmemesi, geçmişte olduğu gibi şimdi de denetimlerin yapılmadığını gösterdiği eleştirisinde bulun-maktalar. Bunun yanı sıra yine 50 bin lira harcanarak alınan toprak analiz laboratuarı da personel olmadığı gerekçesiyle çalışmaz durumdadır. Hanak Kaymakamı Abdulkadir Okay’ın çiftçilerle düzenlemiş olduğu toplantıda söz alan vatandaşlar, Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün laboratuarı olmasına rağmen, personel yokluğunu gerekçe gösterilerek topraklarının analiz edilmediğinden yakındılar.
             Hiçbir denetim mekaniz-masının gerektiği gibi çalışmadığı Ardahan`da, başta büyük mar-ketler olmak üzere, son kullanım tarihi geçmiş maddelerin satıldığı ileri sürülürken, ekmek üreten fırınlar, kasaplar, lokantalar, oteller ve kahvehanelerin te-mizliğe riayet etmedikleri iddia edilmekte, bu hususta yasal zorunluluk olmasına rağmen Gıda, Tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Belediye Zabıtasının görevlerini gerektiği gibi yapmadıkları ileri sürülüyor. Ardahan`da faaliyette bulunan BİM mağazaları dışın-daki bütün marketlerde tarihi geçmiş ve standartlara uymayan gıda maddelerinin satıldığını iddia eden vatandaşlar, "Ardahan tam anlamı ile suçlular cenneti haline gelmiştir.
               Gıda maddeleri satan, üreten ve satış fiyatları narha tabi olan işletmeler hiçbir denetime tabi tutulmuyorlar. Fırınlar, ka-saplar ve  lokantalar temizliğe uymadıkları gibi, üretilen maddeleri noksan gramajla da satışa sunuyorlar. Hele ki sebze ve meyve satışlarında tam bir tekel kurulmuştur. Hal yasası yürürlüğe girdiği halde, bunun neden uygulamaya konulmadığı anlaşılır gibi değildir. Ardahan`da kural tanımayan başıboşluğun önlenmesi için ilgili Kurumların  harekete geçmelerine acilen ihtiyaç vardır" denilerek, Ardahan Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ile Belediye Zabıta-sının bu konuya eğilmeleri bekleniyor.
              İl Müdürünün değişmesine rağmen, Ardahan’ı 5-10 yıldır mesken tutan İsmail Müftüoğlu, Fehmi Aktürk ve Nihat Yazar sultasının devam etmesi ile yıl-lardır işleyen çarkın dişlileri arasında ezilen vatandaşlar, “Adı geçen şahısların neden Ar-dahan’ı çok sevdiklerinin araş-tırılmasını ve ranta yönelik olarak kurulan tezgahlarının sonlan-dırılmasını bekliyoruz” demişlerdir.


Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • İl Tarım Müdürlüğünde eski hamam? yöntemi devam ediyor