Geleneksel Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri’nin 6’ıncısı Ankara Kültür Merkezindeki Başkent Millet Bahçesinde yoğun katılımla başladı.

Erdoğan Yıldırım’ın başkanlığını yaptığı Kars, Ardahan, Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIFED), bölge illerimizin tanıtılması için önemli bir organizasyona imza attı.

Kars, Ardahan ve Iğdır’ın özelliklerinin güzelliklerinin ve yöresel ürünlerinin tanıtımının yapıldığı Kars Ardahan Iğdır Tanıtım Günleri düzenlenen açılış programı ile start aldı.

Başkent Millet Bahçesinde düzenlenen programa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIFED) Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Karabük Valisi Fuat Gürel, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Mardin Artuklu Belediye Başkanı Mehmet Tatlıdede, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Altındağ Kaymakamı Cumali Atilla, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Yenimahalle Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Kars Belediyesi eski Başkanı Naif Alibeyoğlu, Devlet Denetleme Kurulu üyesi Talip Uzun, İçişleri Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Aydın, Serhat Ardahan Spor Kulübü Başkanı Murat Gökdemir ile çok sayıda siyasi, bürokrat, davetliler ile vatandaşlar katıldı.

Aşıklar ve halk ozanlarının sahne aldığı programda Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Kars Milletvekilleri, 65. Hükümet Dönemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, birer konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Toptaş ve Destici’ye Hutuvet Sözleri tablosu hediye edildi.
Daha sonra protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi yaparak, fuar alanındaki stantları gezdi.

KAİ Tanıtım Günleri Organizasyonun açılış programına katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, siyasi parti genel başkanları, milletvekilleri, bürokratlar ve stk temsilcilerini Vali Hüseyin Öner Ardahan standında misafir etti. Tanıtım Günlerinin ilk gününde Ardahan Valiliği standı büyük ilgi gördü. Ziyaretçilere Ardahan’ın kültürel değerleri anlatıldı, yöresel ürünler ikram edildi.

VALİ ÖNER: “İŞ BİRLİĞİ VE DAYANIŞMAYA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ”

Açılış programında bir konuşma yapan Vali şunları söyledi:  Kars, Ardahan ve Iğdır illeri, geçmişte birçok ortak keder ve üzüntüleri ve aynı zamanda ortak sevinç ve gurur vesilesi gelişmeleri paylaşmış, kader ortaklığı yapmış, günümüzde de bu ortak geçmişin bir parçası olarak heyecan ve mutluluklarını da paylaşan ve geleceğe umutla bakan, dayanışma ve yardımlaşmayı, işbirliğini ön planda tutan bir anlayışla hareket etmektedirler. Bu işbirliği ve dayanışmanın güzel örneklerinden biri de bugün katıldığımız etkinlik vb. organizasyonlardır.  Değerli davetliler; şehirlerimizin, tarihi, turistik değerlerimizin tanıtılmasına, yaşadığımız yörelerin kültürünün büyük şehirlere göç ederek birlikte yaşadığımız yörelerin insanlarına tanıtılmasına vesile olan bu türden etkinlikler bizler için de çok iyi bir fırsat oluşturmaktadır. Devlet ve Sivil Toplum işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan tanıtım günlerinin içinde olmaya ve destek vermeye İnşallah devam edeceğiz. Özellikle hemşehrilerimizi buluşturan, bir araya getiren, kültürümüzün, örf ve adetlerimizin yaşatılmasına, kuşaktan kuşağa aktarılmasına ve illerimizin dışında da tanıtılmasına vesile olan tanıtım günlerinin 5’incisini düzenleyen Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonunun yönetim kurulunu tebrik ediyorum. Kıymetli hemşehrilerimiz; göç ettikleri yerlerde de üreten, ülkesine, devletine ve milletine hizmetin gayretinde olan, bilgi ve birikimleriyle devletimizin gücüne güç katan hemşehrilerimizin sadece büyük şehirlerimizde değil, Kars, Ardahan ve Iğdır'da da iftihar vesilemiz olduğunun bilinmesini isteriz. İnşallah hemşehrilerimiz, ülkemize ve devletimize katacakları, kazandıracakları başarılarıyla gurur vesilemiz olmaya devam edecekler. Dayanışma, işbirliği ve yardımlaşmada da onlar en başta istifade edeceğimiz ve iş birliği yapacağımız kurumlar ve kişiler olacaklar. Ben bu organizasyonu düzenleyen Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonumuzun yönetim kurulu başkanına, yönetim kuruluna ve desteği olanlara çok teşekkür ediyorum, teşrifleri ile bizleri onurlandıran Sayın TBMM Başkanımız ve siz değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.”

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, KARS, ARDAHAN VE IĞDIR TANITIM GÜNLERİ'NE KATILDI

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Başkent Millet Bahçesi'nde düzenlenen Kars, Ardahan ve Iğdır Tanıtım Günleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de yaygın olan hemşehri derneklerinin önemli bir sosyal ve kültürel ihtiyaca cevap verdiğini belirtti.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, düzenlenen tanıtım günleriyle şehirlerin tanıtımına katkı olduğunu vurgulayarak, Gazi Kars'ın, serhat Ardahan'ın, yeşil Iğdır'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini, eşsiz ve doğal güzelliklerini, kadim tarihini ve sanatını tanıtmak için bu organizasyonlar çok önemlidir. Sadece ülkemiz insanına değil henüz Kars, Ardahan, Iğdır'ı bilmeyen, görmeyen ama kültür turizmine düşkün binlerce yıllık tarihi mekanları görmeye meraklı yabancı turistlere yönelik de bu tanıtımları yapmalı, geliştirmeliyiz. ifadelerini kullandı.

Millet olmanın kader birliği yapmak olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, Bizler, birlikte üretecek, birlikte kazanacak, Türkiye'yi hep beraber büyüteceğiz. Bizim en büyük gücümüz, güvencemiz omuz omuza vermemiz, birlikte aynı yöne bakmamızdır. dedi.

Meclis Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

Birliğimizden, dayanışmamızdan düşmanlarımızın rahatsız olduğunu biliyoruz. Biz onlar ne istiyor ne söylüyor diye bakmıyoruz. Bizim ölçümüz milletimizin istekleri, menfaatleri ve ihtiyaçlarıdır. Vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birliğine kastedenlere ister içeride ister dışarıda olsun gereken cevabı kendi seçtiğimiz yöntemlerle her zaman veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.

İstanbul'u kana bulamak isteyen hainleri önce yakalayarak cevap verdik. Onlara talimat veren Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarına da kendi anladıkları dilden gereken cevabı verdik, halen devam ettiriyoruz. Sınır boylarımızda bize saldırmak için fırsat kollayanlara hangi devletin himayesinde olurlarsa olsunlar göz açtırmayacağımızı kahraman askerlerimizin gerçekleştirdiği Pençe-Kılıç Operasyonu ile bir kez daha gösterdik.

Şentop, DEAŞ terör örgütünün varlığını bahane ederek, Türkiye sınırında terör devleti kurulması için yapılan hazırlıklara göz yumulmayacağının da altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85 milyondan ibaret olmadığına işaret eden Şentop, Kafkaslar, Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya başta olmak üzere gönlü, kalbi bizimle olan milyonlarca insanın da devletidir. Varlığımız, dirliğimiz masumların, mazlumların ümididir, güvencesidir. Her karışında ezanların yükseldiği, ülkemizin güvenli ve istikrarlı bir şekilde varlığını devam ettirmesine hiç kimse engel olamayacak. diye konuştu.

DESTİCİ, BİZ BİRİZ, BERABERİZ VE BİRLİĞİMİZİ, BERABERLİĞİMİZİ KİMSENİN BOZMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, etkinlikteki konuşmasında, Kars'taki Ani harabelerinin kendisini çok etkilediğini belirtti. Destici, Biz biriz, beraberiz ve birliğimizi, beraberliğimizi kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Bütün zorlukların üstesinden inşallah birlik, beraberlik ve dayanışma ile geleceğiz. Türkiye'ye göz dikenleri hep birlikte bertaraf edeceğiz dedi.

Daha sonra stantları gezerek bilgi alan Şentop, Kaz Güzellik Yarışmasında en güzel kazı seçti. Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri, 27 Kasım 2022 tarihine kadar Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde devam edecek.

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • KAI TANITIM GÜNLERİNE YOĞUN İLGİ