Yapılan ihalelerin iptal edilmesi dedikodulara neden oluyor

Bu yıl okullar başta olmak üzere, devletin birçok kurumlarına alınan kömür ihaleleri adeta yaz-boz tahtası haline gelmiştir. Açık ihale ve pazarlık usulü ile yapılan kömür alım ihalelerindeki meblağın yüksek olması nedeniyle başta mafya olmak üzere, birçok ithalatçı firmalarında iştahını kabartmış ve mahalli tüccarların aldıkları ihaleler her nedense bazı gizli eller tarafından iptal ettirilmesi çeşitli dedikodulara neden olmuştur.

Kars, Artvin, Rize, Ağrı, Van ile benzer birçok illerin İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan milyonluk (trilyonluk) kömür alım ihalelerinin defalarca iptal edilmesi, kışın yaklaştığı bu mevsimde okulların ısınma sorunları yaşamalarına neden olacağı ileri sürülürken, bazı siyasi ile üst düzey yetkililerin adam kayırmak amacıyla devreye girdikleri ve yapılan ihaleleri iptal ettirdikleri iddia ediliyor.

Geçmiş yıllarda okular ile diğer bazı resmi kurumlar, ihtiyaçları olan odun ve kömür alım ihalelerini kendileri yaparlardı. Bu yıl Bakanlıkların uygulamaya koydukları yeni bir yöntemle ihaleler İl Müdürlükleri tarafından toplu halde yapılmaya başlandı. Alınacak olan malın meblağı yükseldiği için birçok orta halli firmalar ihalelere giremez oldular. Bu engeli aşmak için bazı firmalar “Ortak girişim” yapmak zorunda kaldır. Bu durum karşısında çok sayıda firma da ihalelere katılamadığı için beklenen sayıda iştirak sağlanamadığı ve buna bağlı olarak bazı ihalelerin fahiş fiyatlarla gerçekleşmesine karşın, düşük fiyatlarla yapılan ihalelerde ise düşük kaliteli ve noksan miktarda kömürler verileceği yönünde yorumları yapılıyor.

 Kars, Ağrı, Erzurum, Van. Iğdır, Diyarbakır, Erzincan, Artvin, Rize illerinde bu yıl yapılan toplu ihalelerle ilgili olarak birçok iddialar ileri sürülüyor ve özellikle orta halli mahalli tüccarların ihalelere giremez olduklarından yakınılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı uygulama ile kömür ve odun ihalelerinin birleştirilmesi, kömür ithalatçı firmalarında iştahlarını kabartmış, “Kömür satma yetki belgesi” verdikleri bayilerini saf dışı bırakmış ve kendileri bizzat ihalelere katılarak “Kömürü firmamızdan alırsanız yüksek fiyat vereceğiz, almazsanız düşük teklif vereceğiz” şeklinde tehditler yaptıkları, hatta ihale saatinde önce teminat mektubu aldıkları duyumları vardır.

Pis kokuların geldiği kömür ve odun alım ihalelerinde çirkin ilişkilerin yaşandığına dair iddiaların açıklığa kavuşması ile nüfusunu kullanarak ihalelerin iptal edilmesini sağlayanların tespit edilerek teşhir edilmeleri ve isimleri halk arasında dile getirildiği halde, buna rağmen bulundukları makamlarda rahat durmaları toplumun dikkatini çektiği gibi, çok ağır eleştiriler yapılıyor. İhale Komisyonları ile ita amirlerinin onayladıkları kömür ve odun alım ihalelerinin neden iptal edildiğine dair Vali ile Müfettişlerin araştırma yapmaları gerektiğini vurgulayan duyarlı bazı şahsiyetler, “Geçmişte şaibesiz yapılan kömür ve odun ihaleleri, yeni uygulama ile milyonluk miktar içerdiğinden dolayı bazı yolsuzlukların ortada dolaşmasına neden olmuştur. Bunun önlenmesi için özellikle Milli Eğitim Bakanlığının eski yönteme geçmesi gerekiyor” şeklinde yorumlar yapılıyor.

Haber: Kasım Tırpancı

 

                                  

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Kömür ihaleleri yaz-boz tahtası oldu…