Koto’ya cevap vermiyorum… Kasım Tırpancı

Koto’ya cevap vermiyorum…
Kasım Tırpancı

Ardahan’da ki gazetelerin birleşmesinden rahatsız olan Koto, bu işe öncülük ettiğimden dolayı saçma-saman eleştirilerde bulunmuştu. Ben de buna karşı kaleme aldığım makalede, Koto’nun gerçek yüzünü ortaya koydum.

Yaşamım boyunca yazmış olduğu binlerce makale ve milyonlarca haberler nedeniyle daima toplumun taktirlerine mazhar olurken, Koto’nun saçmalıklarına karşı evvelki günkü gazetemizde yayınlanan makalemden dolayı ciddi sitemler aldım. Kendisi de Koto’nun birçok iftiralarına uğrayan Milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay başta olmak üzere, çok sayıda dostlarım beni telefonla arayarak, Koto ile muhatap olmamı uygun bulmadıklarını söylediler. Bende buna uyarak önceki makalemde, Koto’ya gereken cevapları vereceğimi ifade etmiştim. Ancak gelen haklı tepkiler nedeniyle bundan vazgeçtim. “Halkın sesi, Hakkın sesidir” gerçeğinden hareketle, Milletvekilimiz Prof. Dr. Orhan Atalay, “İnsanlar, insanın kurdu olmamalı ve birbirini yememelidir” şeklindeki sözleri ben dahil, herkes için ders olmalıdır. İşte bunları dikkate alarak Koto’ya cevap vermiyor ve muhatap olmuyorum.

Şurada bir gerçeği de vurgulamak isterim ki, insanlar tam manasıyla bir eğitim aldıkça, belli makam ile mevkilere geldikçe, yaşamını normal şartlarda sürdürecek meşru servete kavuştukça, yaşı da kemale erdikçe daha çok akılcı-mantıklı olmalı ve her önüne gelene hiçbir neden yokken boşu-boşuna havlamayı bırakmalıdır. Sonra insanın dostu da, düşmanı da akılcı-mantıklı ve dürüst olmalardır. Bu değerlerden yoksun olan birilerinin zaten insalıkla alakaları yoktur.

Ünlü şairimiz rahmetli Yunus Emre’nin;
İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır.
Dizelerini yaşamım boyunca hep örnek almaya gayret ettim. Topluma karşı her hangi bir hata yapmamaya özen gösterdim. Kimsenin şerefini, onurunu kırmamak için çok dikkatli oldum. Yaklaşık olarak elli yıldır makale ve haber yazıyorum. Bu zaman içerisinde hesabını veremeyecek bir hata yaptığımı sanmıyorum. Gençlik yıllarımda çok keskin makaleler yazardım. O zaman ki Serhat Ardahan gazetesi sahibi rahmetli ağabeyimiz Avukat Halis Özderim, “Kalem kullanmak kılıç kullanmaktan zordur” derdi. Bu herkesin örnek alması gereken bir nasihattir. Ben bu uyarılara bağlı kalarak yaşamım boyunca şerefli-namuslu ve de dürüst hiçbir kimseye zarar vermedim ve bundan dolayı da zarar görmedim. Her gün birer makale yazmak çok kolay değildir. Gazetecilik elde kılıçla toplumun içerisinde dolaşmaya benzeyen bir meslektir. Bu kılıcın kimseye dokunmadan, yara-bere vermeden kullanılması ustalık ister. Kalem kılıçtan keskindir. Hani bizde bir söz var, “Kılıç yarası çabuk iyileşir, dil yarası pek iyileşmez.” İşte herkes buna bağlı kalarak, kalemini özenle kullanmalı ve kimseye yara-bere vermemelidir. Kırmak-dökmek çok kolaydır. Ancak düzeltmek ise hayli zordur.

Ardahan başta olmak üzere, ülkemiz genelinde birliğe, beraberliğe, dostluğa ve kardeşliğe her zamandan daha fazla ihtiyaç vardır. Hele ki durduk yerde birilerini hedef almak, iftira atmak ve rahatsız etmek insanlık dışı bir davranıştır. Bundan kimseye fayda gelmez. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” sözü toplumsal yaşamın her alanında geçerlidir. Ama buna karşın, Rahmetli Ziya Paşa, “Söz ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” sözü de elbette ki başka bir çözümdür. Allah’ın çarkına çarpmış olan ve bazı uzuvlarını kaybetmiş birilerinin fazla ileri gitmeleri halinde de başka türlü cezalar uygulama yöntemleri de vardır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • Koto’ya cevap vermiyorum… Kasım Tırpancı