Mustafa Masatlı ve “Halk adamı Vali” Kasım Tırpancı

 Mustafa Masatlı ve “Halk adamı Vali” 

                                  Kasım Tırpancı          

                  Vali Mustafa Masatlı, şehrimize geldiğinden önce ben Ardahan dışındaydım. Valilik internet sitesi ve mahalli gazetelerde yer alan hizmetlerini devamlı olarak izliyordum. Seçimden önce Ardahan’a geldiğimde, yapılan her sohbette Vali Masatlı’nın çalışmaları taktir edilirken, “Tam bir halk adamı Vali” diyenler çoğunluktaydı. Gazeteci dostum Mehmet Avşar ile birlikte ziyaret ettiğimiz Vali Masatlı’nın “Gerçekten halk ve hak adamı” olduğunu anlama fırsatı buldum.

                  Vali Masatlı’yı Ardahan’da göreve başladığından beri izlediğim kadarıyla halka yakınlığı, hareketliliği, heyecanı ve pratikliği ile Türkiye’de her kesimin gönlünde yatan rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu'nu hatırlatıyor. Ülkemiz genelinde geçmişteki kafalarda kalıplaşmış Vali profilini bir kenara atarak halk tipi, halkın Valisi, halktan biri olarak yakında tanıma fırsatını bulduğum ziyaret sırasındaki samimi sohbette, Masatlı’nın Ardahan’a yönelik olumlu düşüncelerini duymaktan mutlu oldum.

                 Ardahan’da eskiden beri Valiler ve kurum amirleri için  “Devletin yüzü” olarak tanımı yapılıyor.  O yüz halka inmiş, halkla bütünleşmiş se devlet o yüzün hürmetine “Allah devletimize, milletimize zeval vermesin” deniliyor. Eğer o yüz cebberrut, adaletsiz ve halka tepeden bakan bir yüz ise halk yine bedduasını devlete yapıyor. Vali demek devlet demektir, devlet demek Vali demektir. Özellikle AK Parti iktidarında birçok ilde Vali algısının büyük ölçüde değiştiğini görmekteyiz.  Örneğin Rahmetli Recep Yazıcıoğlu örneği sanırım Türkiye’de bu Vali tipinin en iyi yansımasıdır. Bugün görev yaptığı yerlerde hala insanlar Recep Yazıcıoğlu’nu rahmetle anıyor. Makamdaki koltuğa sarılmayan, devletin soğuk yüzünü göstermeyen, proje üreten, halkın inanç değerleri ile barışık Valilerimize gerçekten çok ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle Ardahan’a kısa bir süre önce atanan Vali Mustafa Masatlı’nın  hizmet metodunu ve halkla diyaloğunu örnek olması açısından anlatmak gerektiğine inanıyorum. 
               Vali Masatlı, Ardahan’a geldiğinde ilk önce kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti. Halkla ve bürokrasi ile kurduğu sıcak diyaloglarla hizmet kalitesini daha da yükseltme ortamı tesis etti.

               Eskilerde insanlar devlet kapısına varmaktan korkarlardı. Devletin kapısını çalmaktan, içerisine girmekten çekinirlerdi. İnsanlar mecburiyetlerinden, işlerinden dolayı devletin kapısı çalarlardı. O zamanda insan yerine konmayıp aşağılanırlardı. Bu nedenden dolayı insanlarımız sorunları olmadan pek devletin kapısını çalmazlardı. Zamanla değişen siyasi iktidarla birlikte devletin kapısı halkın kapısı oldu. Devlet korkulan, çekinilen, konuşmak yerine saklanılan bir modelden ziyade, mesul olduğu halkıyla birlikte hayatı paylaşan, halkına karşı hoşgörülü, etkili, güven veren, sorumluluk sahibi, paylaşımcı, sevecen, çalışkan, makam sahipleriyle tanıştı. Cumhuriyet tarihinde çok az sayısına rastlanılan bir devlet adamı olan Vali Mustafa Masatlı, Ardahan için güzel bir şanstır. Bilhassa köylüler, Masatlı için “Vali baba” diyorlar. Görüldüğü kadarıyla Vali Masatlı, halk için bir ağabey, bir amca, bir dayı ve bir efsane…

Ardahan halkının kısa zamanda yakinen tanığı, sevdiği, saygı duyduğu Vali Masatlı’ya ben her ne kadar “Vali bey” desem de, halk “Vali baba” diye belleğine yerleşmiştir.

              Devlet adamı olmak, Vali olmak önemli bir şey, ama baba olmak çok başka bir şey… Baba olmayı becerebilmek, hak etmek ve bulunduğunuz makamda baba olarak anılmak mutluluk duyulacak bir konumdur. Ardahan halkıyla arasına duvar ören değil, Valiliğin kilitli olan hizmet binasının doğu kapısını öncelikle açan Vali Masatlı, güvenlik bahanesiyle örülen engellerin kaldırılmasını sağlaması da ayrıca memnuniyet verici bir durumdur.

              Ardahan’daki yatırımlar ve siyasi bazı konularda da samimi sohbette bulunduğum Vali Mustafa Masatlı, anladığım kadarıyla beni görmediği halde hakkımda yeterince bilgiler edinmiş olacak ki, “Ardahan’da Kasım Tırpancı gazeteci olarak ayrı, diğer gazeteciler de ayrı olarak sıralanır” demesinden mutluluk duydum.

               Her zaman yazdığım makalelerde, Valiler başta olmak üzere, Kaymakam ve bütün kurum müdürleri ile kamu görevlileri Ardahan’da bize hizmet ettikleri gibi, daha sonra tayinen gittikleri yerlerde de birer hemşerimiz, elçimiz ve yakın dostlarımız olarak her zaman bizleri sevgi-saygı duygularıyla karşılıyorlar. Buna bağlı olarak bizlere hizmet etmek için gayret gösteren kamu görevlilerine Ardahanlılar olarak sahip çıkmak ve onların daha üst mevkilerine çıkmalarına destek olmak herkesin başlıca amacı olmalıdır. İşte bundan dolayıdır ki, Vali Mustafa Masatlı’nın konumunu dile getirme gereği duydum.

                    

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Mustafa Masatlı ve “Halk adamı Vali”