Onurluca yaşamak… Kasım Tırpancı

Onurluca yaşamak…
Kasım Tırpancı

Yazar hemşerimiz Dr. Alper Akçam’ın gazetemizde yayınlanan “Önce onur” başlıklı makalesi okuyucular arasında taktir toplarken, bu konuda yapılan sohbette onurluca yaşamanın önemi üzerinde duruldu. Buna bağlı olarak onurluca yaşamanın herkes için gerekli olduğunu gündeme taşıma gereği duydu. Günümüzde kurulan toplum düzeninde, onurlu, şerefli ve dürüst insanların ekseriyetle her alanda geri kaldıklarını görmekteyiz. Buna karşın, onurdan, şereften ve haysiyetten nasibini almamış insan müsvetelerinin öne çıkmak, belli menfaatlar elde etmek için her türlü rezilliği yapmaktan geri kalmıyorlar. Geçmişte bunu başaranlar çok olmuş, ancak FETÖ ve benzeri hainlerin devlet sisteminde atılmaları ile onurlu yaşamaktan ödün vermeyen şahsiyetlerin önleri açılmaya başlamıştır.

Ayrıca, bunun örneğini gazeteci olarak yaşamımız boyunca hep gördük. Ardahan`da hiçbir siyasi güç ve makam sahipleriyle her hangi bir çıkar ilişkisi içerisine girmediğimiz gibi, buna bağlı olarak çelişkilerde yaşamış değiliz. Çünkü biz yaşamımız süresince her hangi bir gayrı meşru yola tevessül etmedik, halkla var olduk, Devletle bütünleşerek mücadele verdik ve onurluca bu güne geldik.

Yıllardır basın ahlak kurullarına uyuyor ve yapıcı hareket etmeye özen gösteriyoruz. Kimseyi kınamak ve eleştirmek için bahane de aradığımız yok. İdareci ve hükümeti her hangi ciddi bir rahatsızlığı duymadığımızdan dolay eleştirmediğimiz için bizi “Yandaş medya” şeklinde düşünenler var. Ancak, mevcut Hükümet hayal dahi edemediğimiz hizmetleri Ardahan ile ilçelerine getirmiş ve aynı anlayışla hizmet sunmaya devam ediyor. Bunları görmemek ve alkışlamamak için kör ve vicdansız olmak lazım. Bu yüzden Hükümeti karalayacak ve toplumu yanlış yönlendirecek haberlere yer vermemeye özen gösteriyoruz. Benim siyasette ve ticarette her hangi bir beklentim yoktur. Tek amacım Ardahan ve ilçelerinin gelişmesi, yaşamım boyunca sayelerinde var olduğum halkımızın kalkınmasıdır. Ancak, bu amaca zarar veren kim olursan olsun, gazetemizin tüm mensuplarını karşısında görecek ve en ağır eleştirilere hedef olmaktan kurtulamazlar. Biz şu anda pek kimsenin tarafına uğramıyor ve hatalarını görmüyorsak ta, bunun hep aynı olacağını kimse beklemesin!..

Geçmişte hırsızlık, yolsuzluk ve haksızlık yapanlarla ilgili yazdığım makalelerin, aradan yıllar geçmesine rağmen etkisini unutmayanlar çoğunluktalar. Bu öyle bir etki yaratmış ki yerlerinden hop kalkıp, hop oturulmuş ve ceketlerinin eteğini yedirdiklerim çok olmuştur. Bu gün bazı hususları görmüyor ve eleştiri yapmıyorsak, öyle çokta uslu olmadığımızın bilinmesini istiyorum. Biz başkaları gibi şantaj, yalan-dolan ve şarlatanlık yapmıyorsak, bu bizim gazetecilik ve insanı anlayışımızın bir gereğidir.

23 Şubat gazetesi olarak, Ardahan ile ilçelerinde her zaman birlik, bütünlük ve huzur ortamının sağlanmasından yana olmuşuz. Bugün Ardahan`da ekonomik olarak birçok sıkıntılar var. Kış afetinin yanı sıra, ciddi manada bir işsizlik hüküm sürüyor. İnsanların çok mutlu oldukları söylenemez. Bu sıkıntıları bizimle birlikte Ardahan’da ikamet eden kamu görevlileri de çekiyorlar. Tesadüfen bir araya geldiğimiz saygıdeğer bazı idareciler, Türkiye`nin her hangi bir ilinde görev yapmak çok fark etmiyor. Önemli olan çalışılan yerde huzur ortamının bulunmasıdır. Birileri falanı istemiyoruz, filan gidiyor gibi dedikodular yapıyorlar. Bunun kimseye hayrı yok. Bu sadece çalışma azmini bozuyor ve moral-motivasyonu olumsuz yönden etkiliyor şeklinde yakınmalarda bulunmaları Ardahan adına üzüntü verici bir durumdur.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Onurluca yaşamak… Kasım Tırpancı