Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Çıldır’ı kaleme almış olduğu kitabı okurlarla buluştu

Kategori: HANAK Güncelleme: 16.10.2015 10:23:49 Toplam 11847 defa okunmuştur.

Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Çıldır’ı kaleme almış olduğu kitabı okurlarla buluştu

Ardahan Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Çıldır’ı kaleme almış olduğu kitabı okurlarla buluştu.Çıldır folklor ve etnografyasının konu alındığı eser 30 yıllık emeğin karşılığı olarak okurların beğenisine sunuldu.
Rektör Korkmaz, 30 yıl önce derlediği kitabının bu günlere kalmasının biraz burukluğunu yaşadığını kitabın önsözünde ifade etti. O zaman ki zor şartlarda ilk makalesini 1984 yılında bir daktiloda yazdığını vurgulayan Rektör Korkmaz, derleme yapmış olduğu evlerde teyp kayıtları yaparken kasetin bittiğini, yeni kayıt yapabilmek için o kayıtları gece sabaha kadar kağıtlara geçtiğini belirtiyor.
Çıldır’ın folklorik değerler bakımından oldukça zengin bölge olduğuna değinen Rektör Korkmaz, son yıllarda köylere televizyonun girmesi ve yaşlı insanlarında kendilerine mahsus dünyalarını beraberlerinde ebediyete götürmeleri, bu değerlerin hızla tükenmesine, yok olmasına sebep olduğunu dile getirirken, şimdiki köy çocuklarının televizyonu, tandır başında dinlenen masallara tercih ettiklerini satırlarına ekliyor.
Rektör Kokmaz, Çıldır folklor ve etnografyası adıyla derlemiş olduğu eseri ile bu hüzünlü tükenişten,kayboluştan kurtarabildiklerini okurlara sunduğunu son olarak sözlerine ekliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • Rektör Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın Çıldır’ı kaleme almış olduğu kitabı okurlarla buluştu