Ardahan'da Süt Üreticisine Devlet Desteği Verilecek

Kategori: ARDAHAN HABER Güncelleme: 08.03.2018 18:33:07 Toplam 1120 defa okunmuştur.

Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı’yla süt sektöründe 10-120 sağmal inek veya 5-50 manda veya 50-500 sağmal koyun veya keçi kapasite aralığında Avrupa standartlarında tarımsal işletmelerin kurulması amaçlanmaktadır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) süt üretimini en az 5 bin en fazla 1 milyon Euro üzerinden destekleyecektir. Hibe oranı yüzde 40’tan başlayıp yüzde 70’e kadar çıkmaktadır.  Yatırımcı, proje büyüklüğü ve gereklilikleri yanında, öncelikle proje kapsamındaki harcamaları kendisi finanse ederek sonrasında hibesini alacağını dikkate alarak bütçeyi ona göre oluşturmalıdır.

Hibe verilen her sektörde olduğu gibi süt sektöründe de kapsamlı olarak aranan şartlar mevcuttur. Başvuru sahiplerinin öncelikle vergi sistemine kayıtlı olması, devlete ödenmemiş vergi ve sosyal güvenlik borçlarının bulunmaması, başvuru sahibinin 65 yaşından büyük olmaması gibi şartlar bulunuyor. Süt sektörüne yapılacak başvurularda, başvuru sahiplerinin çiftçi kayıt sistemi ya da hayvan kayıt sistemine kayıtlı olması şartı da aranıyor. Ayrıca yine başvuru sahibinin mesleki yeterlilik koşulunu sağlaması gerekmektedir. Eğitim veya deneyimi olması şart.

Bu hibe kapsamında desteklenecek iller şu şekilde sıralanmaktadır: Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat.

IPARD Projesi, belli dönemlerde proje başvuruları için çağrı ilanına çıkıyor. Şu anda da böyle bir çağrı dönemi açıldı ve uygun proje getiren herkes faydalanabilecek. Proje başvuruları 1 Mart 2018 ile 5 Nisan 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Proje onayından sonra yatırım yapılmaya başlanabilecektir. Giderler faturalandırılarak geri alınabilecektir. Yatırımdan sonraki 5 yıl boyunca süreç denetlenecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
  • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
  • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
  • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
  • Facebook ile Giriş Yap  
  • KULLANICI GİRİŞİ
  • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
  • YORUM YAZ
  • Ardahan'da Süt Üreticisine Devlet Desteği Verilecek