TBMM Başkanlığına Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın seçilmesi Ardahan’daki AK Partilileri sevindirdi

Kategori: HANAK Güncelleme: 2.07.2015 08:48:14 Toplam 8872 defa okunmuştur.

TBMM Başkanlığına Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın seçilmesi Ardahan’daki AK Partilileri sevindirdi

TBMM'nin 26. başkanını belirlemek için dün yapılan dördüncü tur oylamada258 oy alan Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın seçilmesi Ardahan’daki AK Partilileri sevindirdi.
TBMM'nin 26. başkanını seçmek için Genel Kurul, TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı. Evvelki gün yapılan ilk iki turdan sonuç çıkmamasının ardından dün gerçekleştirilen üçüncü turda da sonuç çıkmadı. Ardından dördüncü tura geçildi. Üçüncü turda en çok oyu alan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ile CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçimlerinin dördüncü turunda en çok oyu alan AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz yeni TBMM Başkanı seçildi. En çok oy alan iki adayın yarıştığı dördüncü turda 547 milletvekili oy kullandı.
Dördüncü tur sonuçlarına göre, İsmet Yılmaz 258, Deniz Baykal 182 oy aldı. 29 oy boş kullanıldı, 78 oy ise geçersiz sayıldı.
İLK 2 TUR
İlk iki turda da Meclis'te grubu bulunan partiler kendi adaylarına oy vermişti ve adaylar partilerinin Meclis'teki sandalyeleri kadar oy almışlardı. İlk turda ise HDP ve MHP, kendi sandalyelerinden birer fazla oy alırken, CHP ise iki fire vermişti.
3. TUR
Üçüncü turda da benzer bir durum yaşandı ve milletvekilleri, partilerinin destekledikleri adaylara oy verdi. 548 milletvekilinin oy kullandığı 3. tur oylamada İsmet Yılmaz 259, Deniz Baykal 129, Ekmeleddin İhsanoğlu 80, Mir Dengir Mehmet Fırat ise 78 oy aldı.
Bu sonuçla üçüncü turda seçilmek için yeterli olan en az 276 geçerli oya hiçbir aday ulaşamadı. Bunun üzerine en çok oyu alan iki aday olan İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal, dördüncü turda Meclis Başkanlığı için yarıştı ve sonuçta en çok oyu alan Yılmaz seçilmiş oldu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • TBMM Başkanlığına Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın seçilmesi Ardahan’daki AK Partilileri sevindirdi