Valimiz Hüseyin Öner, “Hizmete giren yatırımlarla Ardahan’da önemli gelişmeler oldu” dedi

Kasım Tırpancı

Yaşamımın büyük bir kısmını onurluca geçirdiğim şehrimizden ayrılacağımdan dolayı makamında ziyaret ettiğim Valimiz Hüseyin Öner, “Hizmete giren yatırımlar sonucunda Ardahan’da önemli gelişmeler oldu” diyerek ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Gördüğüm dostane yaklaşımından son derece memnun olduğum Valimiz Hüseyin Öner’in çalışmalarını sürekli olarak izliyor ve takdir ediyorum. Halkın sorunlarıyla yakinen ilgilenen Valimizin tarafsız hizmet anlayışı ile hareket etmesi sonucu Ardahan'da huzurlu bir ortam tesis edilmiştir. 18.10.2022 tarihinde ziyaret ettiğim ve samimi sohbette bulunduğum Valimiz Hüseyin Öner'in, ilimizin gelişmesi ve halkın kalkınmasına yönelik düşüncelerinden dolayı kendilerine olan saygım ve sevgim daha da pekişmiştir. Valimizin, Belediye Başkanı Faruk Demir başta olmak üzere, bütün kurum amirleri, siyasi parti başkanları ve mesleki kuruluşlar ile uyum içerisinde çalışmaları hizmetlerin daha etkin sunulması açısında memnuniyet vericidir. Özellikle Ankara'da partiler arasında yaşanan tartışmaların Ardahan'da görülmemesi Valimizin tutumundan kaynaklandığı açıkça görülüyor. Türkiye genelinde siyasiler ile diğer kurumlar arasında meydana gelen çatışmaların ilimizde pek görülmemesi Valimizin tarafsız hizmet anlayışının sayesindedir. Böyle bir Valimizin olması, Ardahan için güzel bir şanstır. Sağlanan huzur ortamının devam etmesini arzulayan hemşerilerimiz, Valimizin çalışmalarından son derece memnun olduklarını dile getirmekteler.

Ardahan’da fiyat denetimlerinin gerektiği gibi yapılmadığı, üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamada zorlandıkları, her alanda fiyat tarifeleri çıkarılarak öğrencilere %15-20 oranında indirimler yapılmasına dair önerim ile Adliyede görülen davaların çok uzamasından dolayı fazlaca yakınmalar olduğu yönündeki beyanlarımı olumlu bulan Vali Öner, “Ardahan üniversitesinde eğitim gören öğrenciler genellikle dar gelirli aileler mensuplar. Bunlara yardımcı olunması gereklidir. Davaların çok uzadığı hakkında şikayetler alıyoruz. Zamanında verilmeyen adalet hizmeti adalet değildir” demesi, Valimizin şehrin bütün sorunları hakkında gerekli bilgilere vakıf olduğu izlenimi sergilemesi açısında memnuniyet verici olmuştur.

Valimiz Hüseyin Öner’in görev yaptığı zaman içerisinde şehrimizde nasıl bir izlenim bıraktığı hususunda hemşerilerimizle birçok sohbetlerde bulundum. Gazetecilik mesleğim gereği her kesimle görüşüyor, sürekli olarak halk arasında bulunmayı önemsiyor ve düşünceleri hakkında bilgi alıyorum. Valimizin çalışmalarıyla ilgili olarak hemşerilerimiz ile yaptığım sohbette, hemen herkesin memnuniyetlerini ifade etmelerinden mutluluk duydum. Gördüğüm kadarıyla şehrin küçük esnaflarıyla, sanayicisine kadar geniş bir yelpazede Valimize duyulan saygı gereğince taktire şayan bir sevgi yumağı oluşmuştur. Valimizi sahici ve adaletli bulduklarını ifade eden hemşerilerimiz, “Dürüsttür, çalışkandır, devletin sıcak yüzünü sergiliyor” diyenler çoğunluktadır.

Valimiz Hüseyin Öner’in gerçekleşen yatırımlarla

ilgili olarak basın yaptığı açıklamalar özetle şöyledir;  

Ardahan’da yapımı devam eden Millet Bahçesi başta olmak üzere, ilin ekonomisine katma değer sunacak meslek okullarının ve kış turizminin yakın bir zamanda Ardahan‘ın çehresini değiştireceğini anlatan Vali Öner,  yıl sonuna kadar kilit parkesi yapılmayan köy yolunun kalmayacağını bildirdi.

Vali Öner, yatırımlar hakkında yaptığı açıklamada, İçinde tarihi binaların olduğu Ardahan Millet Bahçesi inşaatı bittiğinde huzur içerisinde zaman geçirilecek güzel bir millet bahçesi olacak. Ortasında Kura Nehri geçen ve karşı tarafında muhteşem Ardahan Kalesi bulunan tarihi binalarının yer aldığı Aziziye Kışlası'nın İl Özel İdaresine geçmesinden sonra bu alanı millet bahçesi olarak projelendirildi. Millet bahçesi iki bölümde oluşuyor. Alabalık deresi ve eski Aziziye Kışlası üzerindeki 70 dönümlük bir alanı kapsıyor. Kura nehri ortasında geçiyor ve tam karşısında ise Ardahan Kalesi. Belli bir bölümünü Ardahan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine tahsis edildi. Bir binamızı ise Valilik çalışma ofisi ve konuk evi olarak projelendirdik. Millet Kıraathanesi, Millet Kütüphanesi ve çocuk kreşi gibi binalarda olacak. 2023 yılında millet bahçesi projemiz inşallah bitmiş olacak. dedi.

Ardahan'da eğitim veren Kazım Karabekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Merkez Şehit Türkmen Tekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne (Kız Meslek Lisesi) son yıllarda büyük ilgi olduğunu vurgulayan Vali Öner, Meslek liselerimizde İlimizin sanayisine mesleki anlamda ara eleman yetiştirmek amacındayız. Bununla birlikte yakın zamanda bu gençlerimiz mezun olduklarında KOSGEB aracılığıyla kendilerine iş yeri kuracaklar. Ya da bulundukları ilde veya başka illerde zanaatkar esnafların yanında çalışarak hayatını kazanacaklar. Okullarımızda hayata geçirdiğimiz atölyelerimiz adeta birer fabrika gibi çalışıyor. Bizdeki son derece gelişmiş makineler sayesinde sanayi esnafımıza da yardımcı oluyoruz. İl dışına gitmek yerine, bize gelip işini görüyorlar. Kamu kurum ve kuruluşları işlerini yaparken esnaflarımızı zorda bırakmıyoruz, tam aksine onların önünü açıyoruz, örnek oluyoruz. Öğrencilerimizin geliştirmiş oldukları elektrik projesi sayesinde ilimizde kaçak elektrik kullanımının önüne geçiliyor. Öğrenciler öğrenmekten ve kendilerini geliştirmekten büyük keyif alıyorlar. Eskide meslek liselerine öğrenci bulamazken, döner sermaye işletmeciliği sayesinde şimdi tüm mesleki eğitim yapan liselerimizde boş kontenjan bulunmamaktadır .

Göle ilçesinde depremden etkilenen vatandaşlara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce (AFAD) verilen konteynerlerin kurulduğunu belirten Vali Öner, Depremde 114 konut ağır hasar gördü, 84 de ahır var, 34 depo, 7'i samanlık ve birde resmî bina yıkık ve hasarlı olarak kayıt altına alındı. Depremde zarar gören vatandaşlarımız için 655 çadır kurduk. 58 adet de konteyner kurduk. Hayvan barınma yerleri içinde kış şartlarına uygun çadır siparişi verdik, çok yakın bir zamanda 30 adet çadır elimizde olacak, bunu da hak sahiplerine teslim edeceğiz. Şimdi çadırların alt yapısını hazırlıyoruz, yakın bir zamanda da kurumları gerçekleşecektir.

Kışa köy yollarının tamamen bitirilmiş olarak gireceklerini aktaran Ardahan Valisi Hüseyin Öner, İl genelinde tüm bozulan asfalt yoların yamalama işlemleri bitmek üzere, merkez köy yoların asfaltlama çalışmaları bitme aşamasına gelmiştir. Sadece Posof ve Hanak ilçelerimizde kısmi eksiklerimiz var, onları da yıl sonuna kadar bitireceğiz. Çıldır ve Göle 'de yeni yollar yapıldı. Tüm asfalt yolların bakım ve onarım işlerini bitirmenin yanında, köy içi yollarda da kilitli parke çalışmalarımız bitme noktasına geldi. İlimiz genelinde 90 bin metreye yakın parke taş yolu yapıldı.

Kış turizmi içinde önemli açıklamalarda bulunan Vali Öner, İl Özel İdaremizin SERKA aracılığıyla hayata geçirdiği projeler sonucunda oluşan tesisleri ihale yoluyla özel sektöre devrettik. Yine gölün kıyısında özel sektörün yapmış olduğu turistik tesisler var. Bunlar kışın gelecek olan turistleri ağırlayacak kapasiteye sahiptir. Yalnızçam Kayak tesisimizde modern telesiyej hattıyla, modern konaklama ve dinlenme tesisleriyle kış turizm için hazır. Yakında bu alandaki otelimizi ve yöresel ürünler satışı için yaptırdığımız dükkanlarımızı ihaleye çıkaracağız. Böylece kış turizminde şehrimizin ismini tüm dünyaya duyuracağız. Tüm yerli yabancı turistleri bekliyoruz beyanlarında bulundu.

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • VALİ ÖNER: ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPILDI