Kasım Tırpancı

Ardahan’da 56 yıldan beridir onurluca yayın hayatını sürdüren, sahibi ve genel yayın yönetmeni olduğum 23 Şubat Gazetesi de 5 yıl önce sağladığım birleşme sonucunda 12 gazeteden sonra yapılan isim değişikliği üzerine yayın hayatı sona ermiştir.

               Basın İlan Kurumu mevzuatında yapılan mevzuat değişikliği nedeniyle getirilen ağır şartlar gereğince, komşu ilimiz Kars başta olmak üzere birçok ilde gazeteler birleşmek zorunda kalmışlardı. Bu durumu dikkate alan Süreç gazetesi sahibi Deniz Başlı, girişimlerde bulunmuş, ancak bazı meslektaşlarımız birleşmeyi kabul etmemiştiler. Sonradan konu tarafıma iletildi ve devreye girdim. İki şirket kurulması, benimde her iki şirkete ortak olmamı önerdiler. Hiç istemediğim halde kabul etmek zorunda kaldı. Benim sahibi olduğum 23 Şubat gazetesi ile Akın Kılıç’ın sahibi olduğu Hudut gazetesi ücretsiz olarak şirketlere devir edildiler. Hudut gazetesinin ismi geçen yıl “Ardahan Medya” olarak değişirken, 23 Şubat gazetesi isminin de bu ay sonu itibarıyla “Ardahan Anadolu Haber” olması, basın açısında olumlu bir yenilik sergilemiştir. 9 ortaklı gazetelerin birleşmelerinde sıkıntılar yaşanacağı çekincelerine karşın, aradan altı yıl geçtiği halde her hangi bir sorun yaşanmaması ve uyum içerisinde çalışılması taktir edilmekle birlikte, birçok iş dallarında bu tür birleşmelerin sağlanması, Ardahan esnafı açısında örnek alınacak bir gelişmedir.

                 23 Şubat gazetesi ortaklığından iki yıl önce ayrılmama rağmen, isim değişikliğinin isteğim doğrultusunda yeni yapılması, bu isme verilen değerin bir göstergesidir. Haberlerinde tarafsız ve dürüst olmaya özen gösteren, uyum içerisinde çalışan Ardahan Medya ile Ardahan Anadolu Haber gazetelerinin Ardahan’ın gelişmesine ve halkın kalkınmasına yönelik haberlere ağırlık vermelerini dilerim.

                Gazetemi şirkete devir ederken yazmış olduğum makale aynen aşağıdadır; 

               Güle Güle 23 Şubat Gazetesi

                       İnsan yaşamının her aşamasında nelerle karşılaşacağı ve nereye varılacağı hiç belli olmaz. Yarım asırlık sürede sahip ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiğim 23 Şubat Gazetesini devir edeceğimi veya kapatacağımı asla düşünmedim. 50 yıl süresince yayınlanan 23 Şubat, her zaman toplumsal konuları işlemiş, kamu görevlilerinin yaptıkları olumlu hizmetleri halka aktarırken, vatandaşların sorun ile istemlerini de yöneticilere ulaştırmıştır.

                 Yani bir nevi devlet ile millet arasında köprü fonksiyonu üstlenmiştir. Daima yapıcı haberler gündeme taşındığı için kimseye zarar verilmemiş ve kimseden de zarar görülmemiştir. İşte böyle temiz bir geçmişe sahip olan 23 Şubat gazetesi, bugün de Ardahan’ın çimentosu konumuna gelmiş ve mahalli gazetelerin birleşmeleri ile oluşan şirkete devir edilmek suretiyle onurlu bir işlevi gerçekleştirmiştir.

                 Basın İlan Kurumu’nun çıkarmış olduğu yönetmenliğin getirdiği ağır şartlar dolayısıyla komşu ilimiz Kars, Erzurum ve Sivas’ta olduğu gibi, Ardahanlı gazeteciler de iki şirket bünyesinde birleşme kararı almış ve buna bağlı olarak sahibi bulunduğum 23 Şubat gazetesinin de aynı isimle kurulan şirkete devir edilmesi hususunda anlaşmaya varılmıştır.

                      Yaşamımın yarım asırlık dilimini birlikte geçirdiğim, genel yayın yönetmenliğini yaptığım, sürekli olarak makale ve haberler yazdığım 23 Şubat gazetesini, Ardahan’da her zaman örnek gösterilecek birleşmeye vesile olduğundan dolayı gönül rahatlığı ile devir ediyorum ve “Güle-güle 23 Şubat” diyorum. İnşallah gazetemi devir ettiğim şirket ortağı arkadaşlarım yayın çizgimizden fazla uzaklaşmazlar ve yanlış davranışlar içerisine girip, tertemiz geçmişe sahip Ardahan’ın kurtuluşu simgesi olan 23 Şubat ismine leke sürmezler.

                 Yaşamın her alanında bazı işlere başlanırken, bazılarına da veda etmek onur verici bir durumdur. 50 yıl gibi uzun süre taşıdığım 23 Şubat Gazetesi bayrağını, bundan sonra da devir ettiğim meslektaşlarımın daha ileriye taşıyacaklarına ve kimseye yara-bere vermeden asırlarca yaşatacaklarına inanıyorum.

                       Ardahan’da birçok alanda sıkıntılar yaşayan gazetecilerin, bu sorunu Valimiz İbrahim Özefe’ye aktarmaları ve birleşme hususunda yardımcı olunmasını istemeleri üzerine Basından Sorumlu Vali Yardımcısı Abdurrezzak Canpolat, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Okan Marangoz ile birim görevlisi Nuran Uygur’un gazete mensupları ile görüşmeler yapmaları sonucunda birleşmenin sağlanması memnuniyet verici olmuştur.

                   9 gazete arasında birleşmenin gerçekleşmesi için destekte bulunan Valimiz İbrahim Özefe, Basından Sorumlu Vali Yardımcısı Abdurrezzak Canpolat, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Okan Marangoz ile birim görevlisi Nuran Uygur ve iki gazete çatısı altında birleşme fedakarlığı gösteren tüm gazeteci meslektaşlarıma teşekkür ederim.

/

Yasal Uyarı: Yayınlanan haberlerin tüm hakları 23 Şubat Gazetesi Ardahan Haber'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberlerin tamamı özel izin alınmadan kullanılmaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılan haberin aktif link verilerek kullanılabilir.
   • KULLANICI ve EDİTÖR GİRİŞİ
   • Facebook veya Twitter hesabınız ile güvenli ve hızlı bağlanabilirsiniz!
   • Gizlilik Sözleşmesi gereği kişisel bilgileriniz üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.
   • Facebook ile Giriş Yap  
   • KULLANICI GİRİŞİ
   • Eğer Kayıtlı Kullanıcı Değilseniz KAYIT OL!
   • YORUM YAZ
   • KASIM TIRPANCI